Ku czci inicjatora rozbiorów i aktora z hitlerowskiego filmu. Jak PO dba o niemiecką tożsamość Szczecina

Szczecin miał duży wkład w obalanie komunizmu. Do dziś miasto nie ma muzeum Solidarności, które miało powstać w historycznej świetlicy stoczniowej, w której podpisano Porozumienia Sierpniowe. Za to od lat władze Szczecina wkładają dużo wysiłku, aby upamiętniać postaci z niemieckiej historii miasta. – Jakie pokłady murzyńskości trzeba w sobie mieć, żeby w Szczecinie swój plac miał nadburmistrz Ackermann, a nie było muzeum Solidarności? – pyta szczeciński historyk dr Wojciech Lizak.

Uczestnicy protestów z 1970 roku, działacze Solidarności i byli opozycjoniści od blisko 30 lat domagają się utworzenia na terenie Stoczni Szczecińskiej muzeum w dawnej świetlicy stoczniowej. Opustoszały budynek od lat niszczeje, choć wewnątrz zachował się wystrój z minionego okresu historycznego.
W świetlicy stoczniowej miało miejsce kilka bardzo znaczących dla historii Polski wydarzeń. Podpisano tu między innymi Porozumienia Sierpniowe, dzięki którym powstał w Polsce pierwszy niezależny od władzy komunistycznej związek zawodowy. Wcześniej, po protestach w styczniu 1971 roku, w świetlicy doszło do pierwszego spotkania protestujących robotników z komunistycznymi władzami.
Pod koniec sierpnia radny PiS Dariusz Matecki i szczeciński historyk Wojciech Lizak zaprosili dziennikarzy do historycznej stołówki. – Widzimy, jak dzisiaj ten budynek wygląda – mówił radny. – To budynek historyczny, dla tożsamości naszego miasta bardzo ważny. On się dziś sypie, w dachu są dziury, jeszcze niedawno były tu powybijane okna. Dla władz miasta ważniejsze jest jednak przypominanie przedwojennej historii Szczecina niż budowanie tożsamości miasta na polskiej historii – podsumował.

Pomnik inicjatora rozbiorów
Historyk dr Wojciech Lizak, właściciel pierwszego prywatnego muzeum w Szczecinie, mówi, że władze Szczecina od lat znacznie bardziej dążą do pokazywaniu niemieckiej historii Szczecina niż polskiej.
W 2000 roku „Gazeta Wyborcza”,...
[pozostało do przeczytania 65% tekstu]
Dostęp do artykułów: