Bułgarska saga o myśliwcach. Koniec sporu wokół F-16

Wydawać by się mogło, że bezpieczeństwo narodowe i wzmacnianie potencjału rodzimej armii to kwestie nadrzędne ponad podziałami politycznymi. Tymczasem od grudnia trwał w Bułgarii zbrojeniowy serial wokół kupna od USA myśliwców F-16. Jeszcze kilkanaście dni temu nie było wiadomo, czy jeden z najważniejszych kontraktów dla bułgarskich wojsk zostanie zrealizowany.

Grudzień ubiegłego roku. Rząd w Sofii podejmuje decyzję, że następcą wysłużonych myśliwców MiG-29 będą amerykańskie samoloty F-16. Bułgarskie zapytanie skierowane do Waszyngtonu dotyczyło zakupu 8 myśliwców wielozadaniowych F-16 Block 70 wraz z pakietem logistycznym, technicznym, bojowym i szkoleniowym. Zgodzono się również, że w niedalekiej przyszłości Bułgaria zakupi kolejne 8 samolotów od USA. Mijały kolejne tygodnie, przedstawiciele obu stron negocjowali wszystkie strategiczne kwestie, jednak do konsensusu nie dochodziło.

Główną kwestią sporną dotyczącą kontraktu była cena. Bułgarski rząd założył, że na kontrakt z Amerykanami może przeznaczyć około miliarda dolarów. Okazało się jednak, że umowa w wynegocjowanej formie to koszt blisko 1,2 mld dol. To spora różnica, patrząc na ogólne możliwości finansowe Bułgarii. Co kluczowe, podwyższenie wydatków na modernizację floty niosło konieczność renegocjacji budżetu. I także w tym przypadku nie było spójnego podejścia do sprawy. Pomysł ten negowała m.in. bułgarska lewica.  

Na początku roku minister obrony Bułgarii Krasimir Karakaczanow wskazał, że jednym z efektów negocjacji między stronami powinno być obniżenie kosztów pozyskania F-16. Jak dodał, kontrakt na myśliwce jest jednym z kluczowych w historii bułgarskiej armii, więc należy zrobić wszystko, by dojść do porozumienia. Podobne zdanie Karakaczanow wyraził także w maju i czerwcu, zaznaczając, że rozmowy z producentem F-16 idą w obranym tempie. Równocześnie Sofia czekała na oficjalną zgodę Departamentu Stanu USA na sprzedaż myśliwców, prowadzoną w trybie...
[pozostało do przeczytania 46% tekstu]
Dostęp do artykułów: