Historyczna szansa dla Polski. Program F-35

Pozyskanie przez Turcję rosyjskich systemów rakietowych S-400 może zachwiać bezpieczeństwem NATO, głównie w kontekście zdolności amerykańskich myśliwców F-35. Następstwem transakcji z Rosją jest anulowanie przez Waszyngton umowy na sprzedaż Ankarze ponad stu tego typu samolotów. Turcja została także zawieszona w programie JSF, związanym z budową myśliwców piątej generacji. Bardzo możliwe, że miejsce Turcji zajmie Polska.

Pod koniec 2017 roku władze Rosji i Turcji podpisały kontrakt na dostawy nad Bosfor dwóch baterii systemów rakietowych S-400 „Triumf”, w nomenklaturze NATO określanych jako SA-21 Growler. Wartość umowy to około 2,5 mld dolarów. 12 lipca na wojskowe lotnisko Mürted (Akıncı) pod Ankarą dotarły rosyjskie samoloty transportowe An-124-100 z pierwszymi elementami „Triumfów”. Kolejne transporty przybyły w następnych dniach. Rozmieszczenie systemu zakończy się w październiku, a jego pełne wdrożenie –wiosną 2020 roku. Obecnie Turcja wysłała do Rosji swoich żołnierzy, aby przeszli szkolenie z obsługi S-400. Zadowolenia z realizacji umowy nie kryje turecki prezydent Recep Tayyip Erdoğan, który zbrojeniowe porozumienie z Rosją określił mianem najważniejszego kontraktu w historii swojego kraju. „[S-400] to najpotężniejszy system obronny (…). Z woli Boga realizujemy naszą wspólną inwestycję z Rosją. I nadal będziemy to robić” – zapowiedział Erdoğan.

Rosyjsko-tureckiej umowie stanowczo sprzeciwia się Waszyngton. Pentagon wielokrotnie ostrzegał Erdoğana, że instalacja rosyjskich rakiet przyniesie za sobą daleko idące konsekwencje dla Turcji. I nie chodzi jedynie o fakt, że S-400 jest niekompatybilny z żadnym systemem NATO, ale także o działanie radarów zamontowanych na tym uzbrojeniu. Istnieje obawa, że mogą one wykrywać i śledzić działania myśliwców F-35. Złamałoby to główną zaletę działania tych samolotów.

W reakcji na bojkot amerykańskich ostrzeżeń, Pentagon poczynił kilka kroków wobec Ankary. Jednym z nich jest odsunięcie...
[pozostało do przeczytania 60% tekstu]
Dostęp do artykułów: