Drukarz skazany, bo sędzia z PZPR pogodził Grodzką z Katechizmem. Nowe fakty na temat bulwersującego wyroku

Drukarz z Łodzi został skazany, bo zdaniem Sądu Najwyższego cele fundacji założonej m.in. przez Annę Grodzką, której prezes określał się jako „pedofil”, nie są „oczywiście sprzeczne” z… zasadami wiary katolickiej. Składowi przewodniczył sędzia Krzysztof Cesarz, były działacz PZPR, który wnioski takie wysnuł z lektury Katechizmu Kościoła katolickiego z 1992 roku. W absolutnie skandaliczny sposób pominął niepasujące do tej tezy fragmenty Katechizmu – ustaliła „Gazeta Polska”.

Sprawa drukarza z Łodzi, który odmówił wydrukowania materiałów Fundacji LGBT Business Forum, trafiła w wyniku kasacji Prokuratora Generalnego do Sądu Najwyższego. W czerwcu 2018 roku oddalił on kasację i tym samym uznał drukarza za winnego. „Gazeta Polska” dotarła po pisemnego uzasadnienia tego postanowienia (Sygn. akt II KK 333/17), którego treść szokuje.

Czego nie doczytał sąd w Katechizmie, czyli homoseksualizm sprzeczny z prawem naturalnym
Skład na czele z sędzią Cesarzem stwierdził, że osobie wierzącej wolno odmówić wykonania usługi, jeśli jej świadczenie „pozostaje w oczywistym konflikcie” z przekonaniami religijnymi oraz jest „oczywiście sprzeczne” z zasadami jego wiary. Natomiast „indywidualny światopogląd czy subiektywne rozumienie wyznawanej religii nie mogą stanowić uzasadnionej przyczyny odmowy świadczenia”.
Sąd Najwyższy, jak napisał, zbadał cele wspomnianej fundacji na podstawie „informacji internetowych” i stwierdził, że należy do nich między innymi promowanie „równouprawnienia i niedyskryminacji w miejscu pracy oraz otwarte podejście do konsumentek i konsumentów” – przedstawicieli LGBT. Stwierdził też, że „Katechizm Kościoła katolickiego z 1992 r. (…) nakazuje traktowanie tych osób przez członków wspólnoty katolickiej z szacunkiem, współczuciem i delikatnością, przy unikaniu wobec nich jakichkolwiek oznak niesłusznej dyskryminacji (pkt 2358)”. Sąd na czele z byłym działaczem PZPR dowartościował w uzasadnieniu ów...
[pozostało do przeczytania 73% tekstu]
Dostęp do artykułów: