Gross cyrylicą pisany. Rosyjska propaganda i „polski antysemityzm”

Stworzyli „strefę osiedlenia”, spreparowali „Protokoły mędrców Syjonu”, prowokowali pogromy, wydawali niemieckich Żydów Hitlerowi. Jednak o antysemityzm oskarżają innych. Od dekad jest to część kreowanego przez moskiewską propagandę czarnego obrazu Polaków. Ostatnie nasilenie tych oszczerstw ma polityczne cele.

„Żydów w Polsce w większości zabili nie niemieccy naziści, ale Polacy!” – to z pewnością zapamiętają miliony rosyjskich widzów popularnego telewizyjnego programu. Takie słowa padły z ust prowadzącego talk-show Władimira Sołowjowa, a w rolę chłopca do bicia wcielił się tradycyjnie niejaki Jakub Korejba, „dyżurny Polak” w propagandowych programach rosyjskiej telewizji. Takich brutalnych ataków na Polskę i Polaków za rzekomy antysemityzm i udział w Holocauście ostatnio przybywa w Rosji i mediach wiernych Kremlowi. Moskwa najwyraźniej uznała, że to obecnie potencjalnie najsłabszy punkt Polski i należy w niego uderzać – choćby dlatego, że oprócz ogólnego psucia Polakom opinii i wizerunku w świecie jest to kwestia, dzięki której można próbować poróżnić Polskę z naturalnymi sojusznikami: Izraelem, a przede wszystkim Stanami Zjednoczonymi. Zgodnie z podstawową tezą doktryny rosyjskiej: im mniej Amerykanów w Europie Środkowej i Wschodniej, im gorsze ich relacje z państwami regionu i im większa izolacja narodów tegoż regionu, tym dla Moskwy lepiej.

„Polski antysemityzm”
„Wieczór z Władimirem Sołowjowem” to bardzo popularny polityczny talk-show w państwowej telewizji Rossija 1. Sam Sołowjow – Żyd z pochodzenia – zrobił karierę w putinowskich mediach i jest drugim największym, obok Dmitrija Kisielowa, „goebbelsowcem” Kremla. W jego programie zdarza się mordobicie, padają dosadne słowa, a niekiedy gości wyprowadza ochrona. To właśnie przydarzyło się na początku kwietnia Korejbie, tłem zaś były niesłychane oskarżenia pod adresem Polski i Polaków. Zaczęło się od dyskusji na temat Jałty, potem Sołowjow wrócił do...
[pozostało do przeczytania 74% tekstu]
Dostęp do artykułów: