Koniec „polowania na czarownice”. Mueller wyklucza spisek

Spisku Trumpa z Rosjanami nie było, ale Moskwa ingerowała w wybory prezydenckie w USA w 2016 roku. To najważniejszy wniosek, płynący z zakończonego właśnie dochodzenia prokuratora specjalnego Roberta Muellera. Czy to wpłynie na polityczną wojnę w Stanach Zjednoczonych i na relacje USA–Rosja? Jeśli już, to nieznacznie, acz zapewne zwiększa szanse Donalda Trumpa na reelekcję.

Konspiracyjna teoria, że Donald Trump lub przedstawiciele jego sztabu byli w zmowie z Rosjanami, aby wygrać wybory, umarła wraz z przedstawieniem podsumowania ustaleń śledztwa Roberta Muellera przez prokuratora generalnego, ministra sprawiedliwości Williama Barra. Barr 24 marca po południu przekazał przywódcom Kongresu i mediom podsumowanie ustaleń blisko dwuletniego dochodzenia Muellera, które specjalny prokurator oficjalnie zakończył 22 marca.
 
Wielka nadzieja demokratów
W maju 2017 roku Robert Mueller, były dyrektor FBI, został mianowany prokuratorem specjalnym z zadaniem „wyjaśnienia wszystkich wątków związanych z ingerencją Rosji w wybory prezydenckie roku 2016”, w tym podejrzeń o zmowę osób związanych ze sztabem wyborczym Trumpa, ówczesnego kandydata Partii Republikańskiej w wyborach prezydenckich, z władzami na Kremlu. Dochodzenie ruszyło raptem parę dni po tym, gdy Trump zwolnił szefa FBI Jamesa Comeya. Przez następne 22 miesiące spadło sporo głów z otoczenia obecnego prezydenta, wymienić wypada choć kilka najważniejszych: Paul Manafort, Rick Gates, Michael Flynn, George Papadopoulos, Michael Cohen. Zostali uznani za winnych różnych przestępstw, tak finansowych, jak i o naturze politycznej, ale w żadnym wypadku nie było to spiskowanie z Rosjanami w celu zapewnienia zwycięstwa Trumpowi. Manafort dostał 7,5 roku więzienia, Papadopoulos 14 dni, Cohen 3 lata. Gates przyznał się do winy i zeznawał przeciwko Manafortowi. Jeszcze nie usłyszał wymiaru kary, podobnie jak Flynn. Niejako oddzielnie Mueller ujawniał rosyjskie działania...
[pozostało do przeczytania 74% tekstu]
Dostęp do artykułów: