13 marca 2019

„Jesteśmy wnuczkami czarownic, których nie udało się spalić” – taki transparent pojawił się na manifestacji feministek. No jednak nie. Daty się ni cholery nie zgadzają. A na temat tego czyimi wy jesteście wnuczkami, to już ukazało się kilka książek. Bestsellerami nawet były. Ale fakt, że decydujecie się dodatkowo na autolustrację o parę stuleci wstecz, wart jest docenienia. Brawo!

Portal Gazeta.pl w Środę Popielcową: „Taką mamy propozycję obiadową na dziś: pulpety w sosie koperkowym”. Reakcje internautów na twitterze: „A na Purim schab ze śliwką”, „a na Ramadan kotlety wieprzowe serwowane przez Makłowicza”. No i tak to jest z wybiórczą tolerancją. Ale na szczęście nie wszędzie takowa panuje. W Radiu Poznań przewodniczę (co samo w sobie jest happeningiem) Radzie Programowej. Pluralistycznej, jest w niej np. szefowa Gminy  Żydowskiej. Dlatego jej posiedzenia nie odbywają się w piątek po zmroku, bo wiadomo - Szabas. I wszyscy w radzie, od lewa do prawa, to szanują. Jak w dawnej wielonarodowej Rzeczpospolitej. Rzecz w tym, że Agora jest z zupełnie innej tradycji.

Kto organizuje w strajk w szkołach przeciwko rządowi PiS? Gazeta Polska na pewno kłamie, gdy pisze, że ZNP to postkomuna. Co innego Gazeta Wyborcza! Ta pisze prawdę, gdyż nie jest jej wszystko jedno. 3 marca 2006 tak pisała ona o obecnej szefowej ZNP w Poznaniu Marii Kościelniak: „Historię szykan wobec uczniów XI LO - wówczas imienia Georgi Dymitrowa, bułgarskiego komunisty - opisuje jeden z numerów podziemnego czasopisma „Być albo nie być”, wydawanego przez Solidarność Nauczycielską w latach 80 (…) Byli uczniowie XI LO wspominają liceum jako szkołę mocno zideologizowaną. Po śmierci Leonida Breżniewa uczniowie musieli na zajęciach oglądać transmisję z jego pogrzebu. - Na żarty uczniów z partii albo z >>Dziennika Telewizyjnego<< pani Kościelniak reagowała bardzo ostro - opowiada jeden z uczniów XI LO”. Dodajmy, że gdy ZOMO w stanie wojennym zabiło 19-letniego...
[pozostało do przeczytania 64% tekstu]
Dostęp do artykułów: