Segregacja i listy proskrypcyjne, czyli o metodach wykluczania niezależnych dziennikarzy

W związku z wydaniem pamiętników Jaruzelski i Michnik zostali zaproszeni do emitowanego przez francuską stację Antenne 2 programu „Marsz wieku”, poświęconego problemowi przebaczania. Bouyeure zauważa: „(...) prawdziwą atrakcją [programu] okazali się goście z Polski. Na planie, jeszcze przed rozpoczęciem emisji, przybyli do Paryża polscy dziennikarze otoczyli dwóch mężczyzn i zadawali im pytania. Atmosfera stawała się napięta. Michnik zaczął się denerwować”.

Owymi dziennikarzami opisywanymi przez biografa byli reporterzy programu telewizji publicznej Reflex. To, co zdarzyło się potem, mogła obejrzeć cała Polska. Michnik z uśmiechem, by zachować pozory przed zgromadzoną już w studiu francuską publicznością, rzucił do zadającego pytania: „Odpieprz się może, co? Odpieprz się od generała teraz!”. Z uśmiechem na twarzy przyjął tę sytuację Wojciech Jaruzelski i obecna w studiu jego córka Monika.

Prawicowa oblężona twierdza

W 1992 r., gdy słowa na k... w charakterze przecinka rzadko używali nawet furmani, „odpieprz się” było sformułowaniem wyjątkowo obraźliwym. Taka odzywka w publicznym miejscu z ust osoby pełniącej do niedawna mandat poselski, w dodatku wobec dziennikarza wykonującego swoje obowiązki, nie miała precedensu. A jednak naczelny „Wyborczej” nie poniósł konsekwencji. Nie spotkał go środowiskowy ostracyzm. Przeciwnie, jego stosunek do reporterów programu Reflex otworzył nową kartę stosunków w tej sferze przestrzeni publicznej. Okazało się, że nie tylko można, ale że w najważniejszym dzienniku wręcz jest mile widziane etykietowanie dziennikarzy. Że zamiast na argumenty można walczyć na epitety. A najgorszym epitetem dla dziennikarza jest określenie go mianem „prawicowy”. „Prawicowe” media były wykluczane z udziału w debatach publicznych, miały funkcjonować na marginesie, w swoistym medialnym getcie. Taki układ był podwójnie korzystny dla ich tępicieli – zawsze można było napisać, że żyją odklejone od...
[pozostało do przeczytania 68% tekstu]
Dostęp do artykułów: