Marsz ku prawdzie i wolności

Wcześniej uczestnicy marszu zebrali się w archikatedrze św. Jana Chrzciciela, gdzie odbyła się msza św. w intencji Prezydenta RP śp. Lecha Kaczyńskiego i jego Małżonki śp. Marii Kaczyńskiej oraz wszystkich ofiar katastrofy w Smoleńsku.

W nabożeństwie uczestniczył prezes PiS Jarosław Kaczyński, a także redaktor naczelny „Gazety Polskiej” Tomasz Sakiewicz i redaktor naczelna miesięcznika „Nowe Państwo” Katarzyna Gójska-Hejke. Mszy przewodniczył ks. kanonik Bogdan Bartołd – proboszcz katedry, który w homilii podkreślił, że po tragicznych wydarzeniach, jakimi była katastrofa smoleńska i śmierć Jana Pawła II, Polacy stanowili wspólnotę.

Zacytował również słowa abp. Stanisława Gądeckiego odnoszące się do sytuacji w kraju po tych wstrząsach dla narodu polskiego. „Nie udało się uzdrowić życia społecznego. Zabrakło spoiwa łączącego Polaków. Nasze państwo stało się areną nieustannych igrzysk, walk politycznych (...). Zapanowało niepisane przyzwolenie na egoistyczne urządzanie sobie życia bez żadnych moralnych barier i bez względu na szkody, które przynosi wspólnocie. A w tym stanie rzeczy skutecznym sojusznikiem w ogłupianiu społeczeństwa stały się skomercjalizowane, upartyjnione media, które proponują styl życia płaskiego, bezdusznego, pozbawionego wyższych aspiracji” – cytował ks. Bartołd.

Proboszcz Archikatedry przypomniał także słowa Prymasa Tysiąclecia Stefana Wyszyńskiego: „To wielka tajemnica Pana Boga. Polacy są dziwnym narodem. Właśnie wtedy, gdy im szczególnie trudno, zdobywają się na wyjątkowe wysiłki. I zwyciężają. A zwyciężają, bo wtedy w sposób szczególny otwierają się na Boga. Bóg daje zwycięstwo na grzechem, złem, zniewoleniem”.
[pozostało do przeczytania -1% tekstu]
Dostęp do artykułów: