Japonia odrzuca pacyfizm. Zmiana strategii wobec armii

Nowe wytyczne dotyczące polityki obronnej, zapowiadana ofensywa zbrojeniowa, a także rosnące zagrożenie ze strony Chin i Rosji oraz niepewność wobec Korei Północnej mogą przyczynić się do ostatecznego rozwiązania kwestii tzw. klauzuli pacyfistycznej zapisanej w japońskiej konstytucji.

Artykuł 9 obowiązującej w Japonii od 1946 r. konstytucji narzuca na rządzących posiadanie oddziałów nastawionych wyłącznie na działania defensywne, a nie zaczepne. Dlatego w Japonii oficjalnie nie funkcjonuje nazwa „armia”, lecz Japońskie Siły Samoobrony (Jieitai). Ich historia sięga roku 1954. Porzucenie użycia siły jako sposobu na zażegnanie konfliktów międzynarodowych sprawiło, że po raz pierwszy od zakończenia II wojny światowej japońskie oddziały pojawiły się na obcej ziemi dopiero w 2004 r., kiedy w Iraku stawiła się 600-osobowa Japońska Grupa Odbudowy i Wsparcia. Jak sama nazwa wskazuje, nie prowadziła ona działań bojowych.

Za pierwszy duży krok w kierunku zmiany japońskiej doktryny obronnej uważa się reaktywowanie wiosną ub.r. oddziałów marines, czyli piechoty morskiej. Kilka tygodni później nowa jednostka przystąpiła do manewrów z Jieitai, a jednym z elementów scenariusza był wspólny desant na tereny opanowane przez wroga. Przeciwko samej idei reaktywacji marines, jak również jej manewrów, głośno zaprotestowały Chiny. Pekin stwierdził, że taki ruch tokijskich władz przeczy wspomnianemu art. 9 konstytucji Japonii i może być częścią militarnej ekspansji tego kraju.

Po kilku miesiącach względnego spokoju temat polityki obronnej Japonii wrócił pod koniec 2018 r. W grudniu rząd przyjął bowiem nowe wytyczne dotyczące zwiększenia wydatków na obronność (piąty rok z rzędu) i przyspieszenia rozbudowy potencjału militarnego. Rozpisana na najbliższe 10 lat strategia zakłada m.in. konieczność rzucenia wyzwania agresywnej polityce Chin i Rosji. Do tego niezbędne są jednak zbrojenia. Tokio zapowiedziało już kupno ponad 100 amerykańskich...
[pozostało do przeczytania 44% tekstu]
Dostęp do artykułów: