Od Kanadyjczyka do knura Napoleona. Sylwetka Grzegorza Schetyny

Długa droga Grzegorza Schetyny do obecnej pozycji w polityce zaczęła się w momencie, gdy zrezygnował z działalności w Solidarności Walczącej. Zaczynał ją jako asystent wojewody wrocławskiego Janisława Muszyńskiego. – Nie wiem, jak można się tak moralnie zdegradować. 30 lat temu byłem przekonany, że przyjmuję do pracy uczciwego człowieka, dziś widzę polityka chroniącego interesy oligarchii, człowieka niezdolnego do sprawowania jakiejkolwiek funkcji publicznej – mówi dziś „Gazecie Polskiej” Janisław Muszyński.

– Mistrz zakulisowych intryg. Gracz, który nie zna skrupułów. Choć jest mało medialny, a większość Polaków nie zna nawet jego nazwiska, w Platformie Obywatelskiej znaczy więcej od Jana Rokity, a na polskiej scenie politycznej niepostrzeżenie stał się jedną z najbardziej wpływowych postaci – tak o Schetynie pisał w 2005 roku Piotr Lisiewicz w „Gazecie Polskiej” w artykule pt. „Richelieu z Platformy”. Trzynaście lat później Schetyna jest pierwszoplanową postacią PO, zaś Jan Rokita powoli odchodzi w zapomnienie.

Życie w konspiracji
Grzegorz Schetyna pochodzi z Opola – jego ojciec Zbigniew był nauczycielem w Zespole Szkół Elektrycznych, a matka Danuta pracowała w miejscowej Bibliotece Pedagogicznej. Po ukończeniu liceum Grzegorz Schetyna został studentem Uniwersytetu Wrocławskiego.
– Do Grześka trafiliśmy poprzez kolegę jego brata, który już w tym czasie przebywał w Kanadzie. Dlatego nazwaliśmy Grzegorza „Kanadyjczykiem” i pod takim pseudonimem funkcjonował w Solidarności Walczącej. Gdy go poznałam, mieszał w akademiku i prowadził działalność kolportażową – mówi „GP” Hanna Łukomska-Karniej, współorganizatorka Solidarności Walczącej. Starszy o 10 lat brat Grzegorza Schetyny, Janusz, działacz MKZ, następnie Zarządu Regionu „Solidarności”, został internowany w Bydgoszczy 13 grudnia 1981 roku i przewieziony do Ośrodka dla Internowanych w Strzebielinku. W marcu 1982 roku internowano jego żonę Joannę (...
[pozostało do przeczytania 85% tekstu]
Dostęp do artykułów: