Oskarżyli dziennikarkę i odeszli z prokuratury

Beata Kozicka i Józef Niekrawiec z Prokuratury Okręgowej w Opolu, którzy dwa dni przed drugą turą wyborów prezydenckich doprowadzili do sformułowania aktu oskarżenia w sprawie rzekomej płatnej protekcji, jakiej miała dopuścić się dziennikarka Dorota Kania, odeszli z pracy w prokuraturze. Odejście Niekrawca zbiegło się ze śledztwem, jakie wszczęła katowicka prokuratura po zawiadomieniu NIK w sprawie nierzetelnego prowadzenia ksiąg rachunkowych w 2009 r. przez Prokuraturę Okręgową w Opolu.
– Prokuratura Okręgowa w Katowicach w listopadzie 2010 r. wszczęła śledztwo po zawiadomieniu o podejrzeniu popełnienia przestępstwa złożonym przez opolską delegaturę Najwyższej Izby Kontroli. Śledztwo prowadzone w tej sprawie zostało ostatnio przedłużone do 18 lipca 2011 r. – poinformowała nas rzecznik prasowy prokuratury Marta Zawada-Dybek. Dodała, że materiały dostarczone przez NIK są bardzo obszerne i prokurator prowadzący sprawę obecnie zapoznaje się z nimi. Kontrola Prokuratury Okręgowej w Opolu przez NIK obejmowała okres, gdy szefem jednostki był Józef Niekrawiec.

Z pracy w prokuraturze odeszła także Beata Kozicka. Prowadziła ona postępowanie w sprawie dziennikarki Doroty Kani. Dwa dni przez drugą turą wyborów prezydenckich prokurator Kozicka skierowała przeciw dziennikarce akt oskarżenia. Wkrótce po tym awansowała i została skierowana do pracy w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Gliwicach. Wcześniej odebrała od prezydenta Bronisława Komorowskiego nominację sędziowską.

Portal Niezależna.pl próbował ustalić, kto po odejściu Kozickiej i Niekrawca będzie reprezentował opolską prokuraturę w sądzie w sprawie przeciwko dziennikarce Dorocie Kani. – Sąd nie podał jeszcze terminu rozprawy, więc na razie tego nie ustalono – dowiedzieliśmy się w sekretariacie szefa opolskiej prokuratury.

Beata Kozicka, jeszcze jako prokurator, pod koniec czerwca 2010 r. wśród świadków powołanych na rozprawę przed warszawskim sądem rejonowym wezwała do...

[pozostało do przeczytania 37% tekstu]
Dostęp do artykułów: