Formalności na lotnisku w USA. Ostatnie formalności na lotnisku w USA

Specjalnie dla Czytelników „Gazety Polskiej” prezentujemy cykl podpowiedzi i porad, jak skutecznie i szybko wyrobić wizę do Stanów Zjednoczonych.

Wylądowaliśmy szczęśliwie w USA. I co teraz? Jeszcze tylko ostatni punkt kontrolny i Stany Zjednoczone staną przed nami otworem. Poza odbiorem bagażu czeka nas rozmowa z urzędnikiem z „immigration”. To standardowa formuła, którą przechodzą wszyscy przylatujący do Ameryki. Nie ma znaczenia, czy przybywają z wizą, czy bez niej – rozmowa jest obowiązkowa.

Odbywa się ona w języku angielskim. Urzędnika imigracyjnego będzie na pewno interesować deklaracja celna, którą wypełnialiśmy na pokładzie samolotu. Może też paść kilka standardowych pytań, np. o cel podróży. Nie ma się czego obawiać: na większość z nich odpowiadaliśmy już podczas wypełniania dokumentu DS-160.

Urzędnik pobierze od nas także odciski palców. Na życzenie urzędnika do specjalnego szklanego pulpitu należy przyłożyć kolejno kciuk i cztery pozostałe palce dłoni. Na miejscu zostanie nam wykonane zdjęcie twarzy. Potem już tylko stempel w paszporcie i przed siebie!

Bierzemy paszport z wyczekiwaną pieczątką i odbieramy deklarację celną. Następnie zabieramy bagaż rejestrowany i przy punkcie kontroli celnej oddajemy deklarację. Może się zdarzyć, że zostaniemy losowo wytypowani do kontroli osobistej. To także standardowa procedura, której nie musimy się obawiać. Pamiętajmy jedynie, żeby nie próbować wwozić do USA rzeczy, które są zabronione.

Kiedy wyjdziemy z hali odlotów, Stany Zjednoczone stają przed nami otworem i tylko od nas zależy, co w tym wielkim i pięknym kraju będziemy chcieli zrobić i zobaczyć. W kolejnych odcinkach przedstawimy m.in. informacje przydatne podczas podróżowania po Ameryce, np. w jakich okolicznościach możemy zostać poproszeni o pokazanie paszportu z wizą. GP

Polskie Linie Lotnicze LOT są uczestnikiem akcji „Bez wiz do USA”. Na potrzeby kampanii działa strona...
[pozostało do przeczytania 5% tekstu]
Dostęp do artykułów: