Bloki węglowe mogą być niskoemisyjne. Najnowsze cyfrowe rozwiązania General Electric optymalizują produkcję i dystrybucję energii

Budowa nowoczesnych konwencjonalnych bloków energetycznych będzie sprzyjać rozwojowi energetyki odnawialnej – oceniają szefowie polskich firm amerykańskiego koncernu GE, który jest obecny w naszym kraju od 1992 r. i zatrudnia tu ponad 5,5 tys. osób.

W polskich fabrykach GE powstają zarówno generatory instalowane w elektrowniach konwencjonalnych, czyli zasilanych paliwami kopalnymi (we Wrocławiu), turbiny parowe (w Elblągu), jak i łopaty do turbin wiatrowych (w Goleniowie). Jak podkreśla Sławomir Żygowski, prezes GE Power, koncern kreuje najnowsze rozwiązania technologiczne w energetyce i wdraża je w swoich polskich fabrykach, z których aż 80 proc. produkcji idzie na eksport.
Przyszły miks energetyczny w naszym kraju będzie kombinacją kilku rozwiązań i technologii. Chociaż w Ministerstwie Energii opóźniają się prace nad polityką energetyczną Polski, to według przedstawicieli GE nasz kraj szybko nie odejdzie od węgla. W przypadku energetyki odnawialnej, bardzo obiecująca wydaje się natomiast budowa morskich farm wiatrowych. W obu przypadkach koncern oferuje bardzo nowoczesne rozwiązania.
Bloki węglowe instalowane obecnie w Opolu są najnowocześniejszymi w Europie, o sprawności 46 proc. Dla porównania, sprawność energetyczna takich jednostek wynosi przeciętnie na świecie 34 proc. Pozwala to mówić o niskoemisyjnej energetyce konwencjonalnej, bo w przypadku węgla wzrost sprawności o każdy jeden punkt procentowy przekłada się na spadek emisji dwutlenku węgla o dwa procent (punkty procentowe). Podobne nowoczesne rozwiązania GE oferuje w przypadku elektrowni w Ostrołęce. Jeszcze wyższą sprawność, na poziomie 60 proc., mają nowoczesne bloki gazowe – koncern wybudował taki we Włocławku dla PKN Orlen.
W opinii Michała Małeckiego, dyrektora zarządzającego GE Power EDC, energetyka konwencjonalna zapewnia bezpieczeństwo systemu i stabilność sieci, co jest bardzo ważne dla rozwoju produkcji opartej na źródłach odnawialnych. Wynika to...
[pozostało do przeczytania 36% tekstu]
Dostęp do artykułów: