Brudne gry rodem z SB. „Gołdapianki” w obronie Hanny i Antoniego Macierewiczów

Zapowiadana od kilku tygodni książka „Antoni Macierewicz. Biografia nieautoryzowana” miała być – według niektórych recenzji – „chłodną analizą” całego życia wiceprezesa Prawa i Sprawiedliwości. – To, co przeczytałem, nie ma nic wspólnego z rzetelną publikacją. To zbiór manipulacji, nadinterpretacji i kłamstw – mówi nam dr Piotr Gontarczyk, historyk, były zastępca dyrektora Biura Lustracyjnego IPN.

Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Znak i jest kolejnym – po publikacji Tomasza Piątka –atakiem na ministra, który odegrał kluczową rolę w demontażu postkomunizmu. Antoni Macierewicz i jego rodzina są przedstawieni z esbeckiej perspektywy i dotyczy to zarówno przeszłości, jak i teraźniejszości. Opisano w niej sytuacje, które nigdy nie miały miejsca, i przemieszano fakty z fałszem.

Ignorancja, plotki, pomówienia
Rozmawiający z nami historycy wskazują na kompletny brak wiedzy autorów, którzy nie są w stanie rozpoznać i opisać znajdujących się w IPN dokumentów. – Choć w książce jest przytoczone odwołanie, które Antoni Macierewicz napisał po tym, jak nie przyznano mu paszportu, to przedstawia się je jako list do Kiszczaka, co jest po prostu nieprawdą – mówi nam dr Gontarczyk. – Tam niemalże na każdej stronie są kłamstwa, które bardzo łatwo zdemaskować – dodaje historyk.
Antoni Macierewicz zapowiedział, że pozwie autorów książki. – Próby pana Michnika i innych moich przeciwników, żeby skonstruować medialny atak na mnie, ciągną się od końca lat 70. Książka o mnie zawiera jedynie plotki i pomówienia, które będą przedmiotem sprawy sądowej – mówi polityk.
Prof. Sławomir Cenckiewicz, dyrektor Wojskowego Biura Historycznego, zapowiedział, że przygotowuje recenzję wydanej przez Znak pozycji. – To jest jakby ulepszona czy taka na pozór ulepszona wersja książki Tomasza Piątka, w której jest tyle manipulacji, tyle błędów. To jest po prostu książka, którą bym mógł swobodnie nazwać skandaliczną – powiedział...
[pozostało do przeczytania 71% tekstu]
Dostęp do artykułów: