Odwaga wolności

Ale właśnie ta pełna szczerość, powiązana z ogromną osobistą odwagą (nie jest rzeczą łatwą wystąpienie nie tylko przeciw ważnym ludziom instytucji, z jaką jest się związanym, czy przeciw „dogmatom” myślenia własnego środowiska) jest największym atutem wywiadu rzeki, jakiego udzielił mi ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski. Gdy rozmawialiśmy w letnie popołudnia w podkrakowskich Radwanowicach, momentami zastanawiałem się, czy wszystko, co usłyszałem, przejdzie przez sito autoryzacji. A później ze zdziwieniem odkrywałem, że przeszło, że nawet o najtrudniejszych i najbardziej drażliwych sprawach ks. Isakowicz-Zaleski potrafi mówić otwarcie, nie uciekając w jakieś niedomówienia czy przemilczenia.

A to w naszym kraju ogromna wartość. Zbyt często zamiast otwarcie mówić o problemach, uciekamy w przemilczenia, udawanie, skrywanie pretensji i udawanie, że wszystko jest świetnie. Wszystko w imię „większego dobra”, jakim jest niedanie satysfakcji przeciwnikom, odebranie broni czy budowanie pozytywnego wizerunku. I w efekcie zamiast rozmawiać o problemach, próbować je rozwiązywać, samooszukujemy się, tkwimy w sieci kłamstwa, które ma pozory dobra, i uniemożliwia zmierzenie się z trudną niekiedy rzeczywistością. Opis ten dotyczy zarówno Kościoła, jak i prawicy. Dlatego tak ożywcze może być spotkanie z kimś, kto – z różnych powodów – już obawy przed wolnością nie ma, kto zrozumiał, że ostatecznie liczy się tylko prawda, bo tylko ona jest ciekawa,.

Oczywiście nie oznacza to, że trzeba się zgadzać ze wszystkimi opiniami czy przekonaniami ks. Isakowicza-Zaleskiego. To nawet dla mnie, osoby, która robiła z nim wywiad, jest zwyczajnie niemożliwe. Nie do końca podzielam poglądy księdza na temat korzyści ze zniesienia celibatu, nie zgadzam się z wieloma tezami na temat Ukrainy (choć akurat konieczność pamięci o rzezi wołyńskiej nie ulega dla mnie wątpliwości), a w części opinii na temat rzeczywistości polskiego Kościoła nie poszedłbym aż tak daleko. W niczym nie zmienia...
[pozostało do przeczytania 41% tekstu]
Dostęp do artykułów: