Wieści ze Wschodu

Ekspansja surowcowa

Łukoil, drugie pod względem wielkości rosyjskie przedsiębiorstwo naftowe, rozszerza swoje wpływy w krajach arabskich. Koncern odkupił od irackiej spółki North Oil Company 18,75 proc. udziałów w jednym z największych złóż ropy w Iraku (i na świecie) – Zachodnia Kurna 2. W wyniku transakcji Łukoil stanie się właścicielem aż 75 proc. złóż, reszta pozostanie własnością rządu w Bagdadzie.

Niespokojny Kaukaz

Pięciu policjantów zginęło, a dwóch zostało rannych w zamachu samobójczym w Dagestanie. Ładunek wybuchowy w pobliżu posterunku policji zdetonowała kobieta. Siły bezpieczeństwa podejrzewają, że sprawczyni zamachu to wdowa po jednym z zabitych dowódców separatystów, Ibrahimchalidzie Daudowie. Zamach nastąpił dwa dni po wyborach prezydenckich w Rosji, w których zwyciężył Władimir Putin, jeden z największych zwolenników stłumienia rebelii na Północnym Kaukazie.

Marne wytłumaczenie

W Tadżykistanie nie działa Facebook i portale informacyjne: tjknews.com i zvezda.ru. Oficjalną przyczyną zamknięcia witryn jest awaria sieci. Problem w tym, że technika zawiodła wyłącznie w przypadku portali krytycznych wobec władz.
[pozostało do przeczytania -6% tekstu]
Dostęp do artykułów: