„Złote” tajemnice generała z Hajnówki. Człowiek Bonda, doradca PO w speckomisji

Sejmowa komisja śledcza chce zbadać, czy powołanie Dariusza Łuczaka na wiceszefa, a potem szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, oraz jego awans generalski miały jakikolwiek związek z działaniami tej służby w sprawie Amber Gold – ustaliła „Gazeta Polska”.

To jedna z niewyjaśnionych ciągle tajemnic afery Amber Gold, w której blisko 20 tys. osób straciło 850 mln zł. Dlaczego za rządów PO-PSL Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW) swoimi działaniami chroniła piramidę finansową stworzoną przez Marcina i Katarzynę P.? To jedno z kluczowych pytań, na które odpowiedź starają się od ponad półtora roku znaleźć posłowie zasiadający w sejmowej komisji śledczej. Z nieoficjalnych informacji „GP” wynika, że badania tego wątku mogą zakończyć się już z końcem maja. W ostatnim czasie przesłuchano wielu funkcjonariuszy Agencji (część incognito bez upubliczniania danych osobowych) zaangażowanych w działania związane z Amber Gold. Od początku pionami, które bezpośrednio były w to zaangażowane, kierował płk Dariusz Łuczak. Najpierw był on szefem departamentu ochrony interesów ekonomicznych państwa ABW, potem stał na czele stołecznej delegatury Agencji, następnie – dwa miesiące przed zatrzymaniem Marcina P. – został wiceszefem, aż wreszcie powołano go na szefa całej służby i awansowano na stopień generała brygady. – Będziemy sprawdzać, czy te awanse miały jakikolwiek związek z działaniami ABW w sprawie Amber Gold – przyznał w rozmowie z „GP” Tomasz Rzymkowski, członek sejmowej komisji śledczej. Dodaje, że nie wyznaczono jeszcze daty przesłuchania gen. Łuczaka.

Departament II A i stołeczna delegatura
16 listopada 2007 rok. Po przejęciu władzy w Polsce przez rząd Donalda Tuska na czele ABW staje 48-letni Krzysztof Bondaryk. Ten pochodzący z Białegostoku pułkownik szybko zaczyna otaczać się zaufanymi ludźmi. Jednym z nich jest starszy od niego o dziesięć miesięcy, również pochodzący z Podlasia, Dariusz Łuczak,...
[pozostało do przeczytania 79% tekstu]
Dostęp do artykułów: