50 złotych, które zrujnuje postkomunistyczną sprawiedliwość. W odpowiedzi sędzi Agnieszce Piotrowskiej

Niewytłumaczalne – tak reagują media na kolejne drobne kradzieże, których dokonują sędziowie. Nawet przeciwnicy postkomunistycznego wymiaru sprawiedliwości nie potrafią wyjaśnić logicznie, dlaczego ci ludzie to robią. Tymczasem wszystko jest tu logiczne i proste, tak proste, że aż… nieprawdopodobne.


Niewytłumaczalne. Ten argument pojawił się także w uzasadnieniu uniewinnienia przez Sąd Najwyższy sędziego Mirosława Topyły, który – cała Polska widziała – zwinął z lady cudze 50 zł. Co do tego, że była to kradzież, najbardziej przekonane były dwie grupy zawodowe – policjanci i złodzieje. To była pełna profeska – szybki ruch zgarniający banknot z lady lewą ręką do lewej kieszeni kurtki (a nie do portfela!) tak, by wszystko trwało ułamek sekundy.

Musiałby być „całkowicie zdemoralizowany”
Dlaczego celowa kradzież w tych warunkach byłaby niewytłumaczalna, uzasadniła sędzia Agnieszka Piotrowska: „nie ma żadnych, powtarzam, nie ma żadnych dających się logicznie, zrozumiale [wytłumaczyć], zgodnie ze wskazaniami doświadczenia życiowego, przesłanek do przyjęcia, że obwiniony działał celowo”. Bo gdyby Topyła to zrobił, „musiałoby to świadczyć, że obwiniony jest osobą całkowicie zdemoralizowaną, nieodpowiedzialną, świadomie łamiącą nie tylko normy prawne, ale i wszelkie przyjęte społeczne kanony zachowania. Wręcz osobą kpiącą sobie z opinii publicznej”. A o tym, że Topyła nie jest całkowicie zdemoralizowany, zaświadczył biegły: „Z dopuszczonej opinii biegłego wynika, że obwiniony jest osobą odpowiedzialną, introwertyczną, natomiast charakteryzującą się dużym stopniem roztargnienia”.
„Nie ma żadnych przesłanek” – twierdzi sędzia Piotrowska. To ja w odpowiedzi opiszę te przesłanki – nie w tym wypadku, ale do całej fali kradzieży dokonywanych przez sędziów.

Kradną, bo potrafią
Pierwsza teza zabrzmi dziwnie, ale tylko pozornie: sędziowie potrafią kraść. Jeśli sędzia orzekał w...
[pozostało do przeczytania 72% tekstu]
Dostęp do artykułów: