Europa w skrócie

Najnowsze newsy i nie tylko z obszaru Unii Europejskiej.

Pokaźne długi strefy euro
Eurostat poinformował, że na koniec III kwartału 2017 r. łączny dług państw waluty euro stanowił 88,1 proc. ich produktu krajowego. To wciąż znacznie więcej niż dopuszczalny przez traktaty UE limit 60 proc. PKB, lecz mniej niż rok wcześniej (89,7 proc. PKB). Relacja eurodługu do PKB maleje jednak nie dlatego, że dług jest spłacany i coraz mniejszy (w ub.r. zadłużenie tych państw zwiększyło się o 121,5 mld euro), lecz dlatego, że rośnie gospodarka Niemiec i innych krajów oraz ich PKB. Analogiczny wskaźnik długu dla wszystkich krajów UE obniżył się do 82,5 proc. z 82,9 proc. rok wcześniej.

UE zapłaci za rejestrację w Wielkiej Brytanii?
Londyński „The Times” podał, że niektórzy posłowie i władze UE rozważają zapłacenie z kasy Unii około 230 mln euro za rejestrację w przyszłym brytyjskim systemie rejestracji mieszkających w Wielkiej Brytanii obywateli państw UE. Celem byłoby uzyskania przez nich statusu „osoby osiedlonej”, który po brexicie chroniłby ich dotychczasowe prawa. Według planu brytyjskich władz koszt rejestracji w nowym systemie, który ma zacząć działać jesienią br., nie będzie przekraczał 72,5 funta za osobę. W Wlk. Brytanii mieszka na stałe około 3,2 mln obywateli państw UE.

Rząd Norwegii utrudni Londynowi układ z UE?
Według doniesień „The Guardian” rząd Norwegii nieoficjalnie zagroził, że jeśli w negocjacjach z Londynem unijna Bruksela zgodzi się na brytyjskie żądania zawarcia umowy handlowej z UE na „specjalnych” warunkach, to rząd w Oslo zażąda renegocjacji swoich dawnych umów z UE. Na mocy tych umów Norwegia wpłaca co roku do budżetu UE więcej pieniędzy niż Wielka Brytania (w przeliczeniu na jednego obywatela) i akceptuje swobodny przepływ ludzi, dzięki czemu ma wolny dostęp do rynków krajów Europy.

Bardziej wyrozumiałe urzędy...
[pozostało do przeczytania 29% tekstu]
Dostęp do artykułów: