Multibiznes pod specjalnym nadzorem. Jak służby i dziennikarze chronili interesy Sławomira J.

Oskarżony o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą, pranie brudnych pieniędzy, nielegalny hazard i oszustwa podatkowe, za rządów PO–PSL zbudował imperium hazardowo-paliwowe obracające miliardami złotych. Było to możliwe, bo mógł liczyć na wsparcie ludzi z CBA i ABW oraz niektórych dziennikarzy.

Ta historia mogłaby posłużyć za scenariusz do dobrego filmu sensacyjnego. Z wielomiesięcznego śledztwa „Gazety Polskiej” wynika, że za rządów PO–PSL przedstawiciele służb specjalnych brali udział w ochronie interesów Sławomira J., króla jednorękich bandytów, czyli automatów o niskich wygranych. Od 2009 r. jest on oskarżony o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą specjalizującą się w oszustwach podatkowych, wymuszeniach rozbójniczych i nielegalnym hazardzie. Pierwsze skrzypce w ochronie interesów J. odgrywał jego doradca, a jednocześnie współpracownik Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, potem Centralnego Biura Antykorupcyjnego, gdzie nadano mu pseudonim „Tomek” (w tekście będzie przedstawiany jako X). X posiadał ogromne wpływy w obydwu służbach w okresie rządów PO–PSL. Nie był to przypadek. W 2000 r. w radzie nadzorczej jednej ze swoich firm zatrudniał jednocześnie Krzysztofa Bondaryka, późniejszego szefa ABW, i… powiązanego z mafią pruszkowską właściciela warsztatu samochodowego. X mimo oskarżeń o oszustwa podatkowe miał w CBA swobodny dostęp do funduszu operacyjnego, lokali konspiracyjnych, a także mógł werbować współpracowników. Ta ochrona okazała się bezcenna.
Z ustaleń „GP” wynika, że m.in. dzięki X za rządów PO–PSL spółki powiązane ze Sławomirem J. mogły zarobić nawet 15 mld złotych. Obecnie jego imperium zajmuje się nie tylko hazardem, lecz także handlem paliwami, a jedna ze spółek stara się o koncesję na handel bronią. Współpracują z nim nie tylko dawni menedżerowie spółek Skarbu Państwa, lecz także niektórzy dziennikarze.

„Pan X” w ABW
Jest 2008 r. Mija pierwszy rok rządów Platformy Obywatelskiej. Na...
[pozostało do przeczytania 90% tekstu]
Dostęp do artykułów: