POKONAĆ WZW TYPU C. Nowoczesna terapia szansą na wyleczenie

„Pokonać WZW typu C – rozwiązania kliniczne i systemowe” pod takim tytułem 25 września w Centrum Prasowym Domu Dziennikarza została zorganizowana przez redakcję „Gazety Polskiej” debata z udziałem ekspertów medycznych, przedstawicieli MZ, NFZ, RPO i środowiska pacjentów. Tematem były możliwe zmiany w terapii chorych na wirusowe zapalenie wątroby w Polsce.

Wspotkaniu udział wzięli: profesor Marcin Czech, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia, Ma- ciej Miłkowski, wiceprezes NFZ, prof. Robert Flisiak, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, dr Leszek Borkow- ski, farmakolog kliniczny, prezes Fundacji Razem w Chorobie, Barbara Pepke, prezes fundacji Gwiazda Nadziei, Piotr Mierzejewski, dyrektor Ze- społu Prawa Administracyjnego i Gospodarczego w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich (RPO).

Dyskusję prowadził dr Michał Sutkow- ski, specjalista chorób wewnętrznych,
rzecznik prasowy Kolegium Lekarzy Ro- dzinnych w Polsce.
Spotkanie rozpoczęto od prezentacji najnowszych danych o leczeniu WZW typu C w Polsce i na świecie. Jej autor, prof. Robert Flisiak z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku i reprezentant Polskiej Grupy Ekspertów HCV wskazał, że w Europie marskość i rak wątroby są w zdecydowanej więk- szości powodowane przez wirusa HCV. Najnowsze badania z 2016 r. pokazują, że ze 154 tys. zdiagnozowanych w Pol- sce pacjentów wyleczonych zostało 5,5 tys. osób, o prawie 60 proc. więcej niż rok wcześniej. W tym czasie w Egipcie wskaźnik ten wzrósł o 188 proc., w Brazylii zaś o 181 proc.

Mniej zakażonych, więcej wyleczonych
– Nie brakuje nam woli jak najszybszego wyeliminowania HCV w Polsce i finanso- wania programów lekowych. Brakuje nam nowoczesnych leków pangenotypo- wych już zarejestrowanych w UE i programu badań przesiewowych – uważa prof. Flisiak. Jego zdaniem ok. 20 tys. osób umrze w Polsce do 2030 r., jeśli nie będzie akcji wykrywalności...
[pozostało do przeczytania 62% tekstu]
Dostęp do artykułów: