Zakaz wymaga kompromisu. Dalsze prace nad obywatelskim projektem

Zainicjowany przez Solidarność obywatelski projekt ograniczający możliwość handlu w niedziele rząd zdecydował się skierować do prac w Sejmie wraz z uwzględnieniem uwag rządu oraz zainteresowanych środowisk.

Jesienią ubiegłego roku NSZZ „Solidarność” złożyła w parlamencie projekt ustawy, który w swoich założeniach ma przywrócić niedzielę jako dzień wolny od pracy dla pracowników sektora handlu. Projekt spotkał się z krytyką wielkich sieci handlowych (POHiD) obawiających się w razie wprowadzenia zmian spadku obrotów i konieczności zwolnień dziesiątek tysięcy pracowników.

Ponad 0,5 mln osób podpisało projekt
Jak informowali wówczas związkowcy, pod tym obywatelskim projektem podpisało się ponad 0,5 mln osób. Według Alfreda Bujary, szefa sekretariatu banków, handlu i ubezpieczeń NSZZ „S”, Polacy chcą dnia wolnego, by „odpocząć i spędzić ten czas z rodziną, nabrać sił do ciężkiej pracy”. Oprócz związkowców obywatelski projekt popiera Kościół. W czerwcu ub.r. biskupi jednomyślnie poparli projekt ustawy – informowała KAI. „Jest to – wzorem innych państw europejskich – głos sprzeciwu wobec nadużyć w kwestii wykorzystywania pracowników, a także próba podkreślenia świątecznego charakteru niedzieli” – stwierdzili hierarchowie.
Pomysłodawcy ograniczeń powołują się na przykłady innych krajów unijnych, m.in. Niemiec, Austrii, Francji, Wlk. Brytanii, Norwegii, Szwajcarii, Belgii, Grecji i Danii, gdzie od wielu lat większość placówek handlowych, zwłaszcza super- i hipermarketów, jest zamknięta w niedziele. Na przykład w Niemczech przez długie lata czas zakupów był istotnie ograniczony – można je było tam robić tylko w dni powszednie do godziny 18 (jedynie w czwartki, w tzw. Langer Donnerstag, do 20.30), a w soboty do godziny 14; w niedziele handel był zakazany.
Według projektu zakazany zostałby handel oraz „wykonywanie innych czynności sprzedażowych w niedziele w placówkach handlowych”. Z tym że w Wigilię Bożego Narodzenia...
[pozostało do przeczytania 56% tekstu]
Dostęp do artykułów: