Królestwo kwitnącej orchidei. 430 rodzajów storczyków

Od lat Tajwan nazywa się królestwem orchidei, bo zajmuje czołowe miejsce w światowej produkcji tych przepięknych kwiatów.

Chociaż orchidea, czyli inaczej storczyk, początkowo rosła dziko, dziś znajdziemy go nie tylko w lasach. Wiele osób trzyma te kwiaty w domu, nie mając pojęcia, że pochodzą z hodowli znajdującej się na Tajwanie. Właśnie dlatego wyspę nazywa się królestwem orchidei. Łączna powierzchnia produkcyjna rosnących tam storczyków to prawie 800 ha. W 2016 r. wartość sprzedaży wyniosła tu ponad 300 mln dolarów. Jeszcze 10 lat temu była to kwota około 20 mln dolarów. Widać więc, że jest to szybko rozwijający się sektor gospodarki.

Storczyki z Tajwanu trafiają do 86 krajów. A jeden z sześciu storczyków produkowanych na całym świecie pochodzi Tainanu, miasta w południowo-zachodnim Tajwanie. To tu hodowane jest ponad 70 proc. tajwańskich orchidei i to tu co roku odbywają się Międzynarodowe Targi Orchidei, na które przybywają hodowcy i importerzy z całego świata.

Na Tajwanie dominuje uprawa Falenopsis (Phalaenopsis), czyli ćmówek. Są to jedne z najbardziej popularnych orchidei sprzedawanych jako rośliny doniczkowe, co wynika z łatwości rozmnażania i kwitnienia w sztucznych warunkach. Nazwa rodzajowa tych orchidei to połączenie dwóch greckich słów: phalaina (ćma), oraz opsis (podobny). Trwałe, zaokrąglone kwiaty falenopsis na smukłych, długich łodygach wyglądają jak ćmy w locie. Tajwańska odmiana falenopsis charakteryzuje się niezwykłym zestawem plamek lub kropek o niepowtarzalnych wzorach na płatkach kwiatu.

Ale tajwańskie orchidee to nie tylko te rosnące w plantariach. W środowisku naturalnym też można spotkać ćmówki. Są to epifity, czyli rośliny rosnące na innych roślinach, zapewniających im miejsce do wzrostu, ale niezaopatrujących ich w składniki pokarmowe. Co roku na Tajwanie odkrywane są nowe rodzaje orchidei rosnących dziko. Do dziś na wyspie odkryto prawie 430 rodzajów storczyków.
...
[pozostało do przeczytania 51% tekstu]
Dostęp do artykułów: