RADZIWIŁŁOWIE: LOSY RODU I KRAJU

27 lutego w Narodowym Muzeum Sztuki w Mińsku odbył się wernisaż wystawy portretów Radziwiłłów i innych eksponatów z kolekcji księcia Macieja Radziwiłła.

Otwarcie wystawy rozpoczęło się od występu zespołu Wytoki, który zaprezentował gościom muzykę skomponowaną przez Macieja Radziwiłła, nazywanego „Mozartem Nieświeża”. Kierownik artystyczny i dyrygent grupy, znany białoruski historyk muzyki Aleksiej Frolow, opowiedział publiczności o znaczeniu rodu Radziwiłłów dla kultury Białorusi. Oficjalnego otwarcia wystawy dokonał dyrektor Narodowego Muzeum Sztuki Włodzimierz Prokopcow. Podkreślił on, że ta wystawa jest wydarzeniem niezwykle ważnym dla polsko-białoruskiej współpracy w dziedzinie kultury. Obecny na wernisażu ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w RB Konrad Pawlik zaznaczył, że Radziwiłłowie są symbolem wielokulturowej Białorusi, europejską elitą sztuki, twórcami wzorów kulturalnych. – Cieszę się, że ogólnoeuropejskie dziedzictwo łączy nas również teraz. Mam nadzieję, że jeszcze w tym roku wspólnie z Instytutem Polskim w Mińsku uda się nam wydać książkę Stanisława Mackiewicza „Dom Radziwiłłów” w języku białoruskim – powiedział dyplomata.

Do zgromadzonych przemówił także właściciel kolekcji, z której pochodzą wystawione eksponaty, książę Maciej Radziwiłł: „Dwadzieścia osiem lat temu po raz pierwszy miałem możliwość na własne oczy zobaczyć ziemię, na której moi przodkowie mieszkali ponad 500 lat. Historia mojej rodziny to historia Białorusi, to tradycja Wielkiego Księstwa Litewskiego, które bez Radziwiłłów nie byłoby tym, czym było, ale także Radziwiłłowie bez Wielkiego Księstwa Litewskiego nie zostaliby tymi, kim zostali. Dzięki tej historii i tradycji czuję się człowiekiem »tutejszym«. Patrzyłem na te portrety, kiedy byłem małym chłopcem, a oczy moich przodków patrzyły na mnie. Ale sztuka, której nikt nie widzi, nie jest kosztownością. Dlatego przywiozłem do Mińska nasze wspólne dziedzictwo” – mówił przedstawiciel rodu Radziwiłłów.
...
[pozostało do przeczytania 32% tekstu]
Dostęp do artykułów: