Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ » x

Leopardy jak nowe. Zmodernizowana wersja polskich czołgów

Należące do Grupy PGZ gliwickie Zakłady Mechaniczne „Bumar-Łabędy” realizują gigantyczne, warte blisko 2,5 mld zł zamówienie na modernizację czołgów Leopard. To stabilizacja dla pracowników, rozwój dla zakładu, a dla polskich Sił Zbrojnych nowoczesny, spełniający najwyższe standardy sprzęt.

Umowa na modernizację 128 czołgów Leopard 2A4 do standardu Leopard 2PL jest jednym z większych kontraktów, jakie do tej pory zostały zawarte w ramach Planu Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP. Podpisanie kontraktu nastąpiło w grudniu 2015 r., już po objęciu przez ministra Antoniego Macierewicza nadzoru właścicielskiego nad Polską Grupą Zbrojeniową, w skład której wchodzą Zakłady Mechaniczne „Bumar-Łabędy”. Wartość zamówienia to blisko 2,5 mld zł. Zgodnie z umową do 2020 r. do polskich Sił Zbrojnych trafi 128 czołgów Leopard zmodernizowanych do wersji 2PL.

Umowa została podpisana pomiędzy Inspektoratem Uzbrojenia oraz konsorcjum, w skład którego wchodzą Polska Grupa Zbrojeniowa, PCO, Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne, Zakłady Mechaniczne „Tarnów”, Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Urządzeń Mechanicznych „OBRUM”, Rosomak oraz Zakłady Mechaniczne „Bumar-Łabędy”. Te ostatnie są liderem i głównym wykonawcą kontraktów, a polskie leopardy remontowane są właśnie przez pracowników gliwickiej spółki.
– Realizujemy jeden z najważniejszych obecnie programów strategicznych w ramach modernizacji polskich Sił Zbrojnych. Jest to duży program, duże pieniądze i dużo pracy dla nas. To jeden z naszych głównych produktów na najbliższe lata. Umowa jest realizowana zgodnie z terminami – podkreśla Adam Janik, prezes zarządu ZM „Bumar-Łabędy”.

Modernizacja leopardów to szeroki projekt inżynieryjny. Wieża czołgu będzie znacznie bardziej odporna balistycznie. Zdolności bojowe zostaną zwiększone dzięki wymianie układu stabilizacji armaty oraz napędów wieży (z hydraulicznych na elektryczne). Leopard 2PL będzie wyposażony w nowy sprzęt optoelektroniczny i celowniczy z warszawskiej fabryki PCO. Zmodernizowany czołg będzie charakteryzował się większą siłą ognia: jego armata zostanie dostosowana do amunicji nowego typu. Modernizacja obejmuje też umocnienie pancerza, co ogólnie poprawi bezpieczeństwo załogi czołgu.

Prezes podkreśla, że zamówienie pozytywnie wpłynęło na kondycję spółki. Z tego zadowolony jest także zarząd Polskiej Grupy Zbrojeniowej, właściciela gliwickiego Bumaru. Na potrzeby realizacji projektu modernizacji leopardów konieczne było zatrudnienie ok. 60 nowych pracowników.

To doskonały przykład tego, jak pozytywny wpływ na rozwój gospodarki mają inwestycje zbrojeniowe. Modernizacja czołgów, a także realizacja innych projektów we współpracy z resortem obrony to gwarancja utrzymania miejsc pracy i tworzenia kolejnych. Gliwickie zakłady są ważnym punktem na obronnej mapie Polski.

 
Artykuł przygotowany przez redakcję przy współpracy z PGZ S.A.
Autor: