Nowoczesna BANKOWOŚĆ \ PKO Bank Polski dba o wygodę klientów - z bankomatem za pan brat

Dzisiaj, aby korzystać z usług banku, niemal wcale nie musimy do niego chodzić. Kolejki? Denerwujące oczekiwanie? Niekoniecznie… Dzisiaj w nowoczesnym bankomacie można nie tylko wypłacić i wpłacić pieniądze, ale i doładować telefon czy sprawdzić saldo rachunku

Co może bankomat, wpłatomat i opłatomat?
Bankomat jest jednym z tych urządzeń, które w znaczącym stopniu ułatwiają nam codzienne życie. Dzięki nim mamy dostęp do gotówki o każdej porze. Sama obsługa jest intuicyjna i bardzo prosta, co sprawia, że korzystanie z nich nie sprawia problemu ani nastolatkom, ani seniorom. Aby skorzystać z bankomatu, potrzebne są karta oraz kod PIN, który najlepiej jest po prostu pamiętać. Jeśli mamy z tym problem, można go zapisać np. w telefonie komórkowym. Po włożeniu karty do urządzenia i wpisaniu numeru PIN należy wybrać kwotę wypłaty, po jej potwierdzeniu bankomat wypłaci gotówkę.
Podobnie korzysta się z wpłatomatu. Zaczynamy od włożenia karty i wyboru języka, następnie jesteśmy proszeni o wprowadzenie i zatwierdzenie kodu PIN. Kiedy wpłatomat będzie gotowy do przyjęcia gotówki, przysłona urządzenia otworzy się, wtedy należy przysunąć ułożone banknoty do otworu z napisem „wpłata banknotów”. Urządzenie wciągnie banknoty i na ekranie pojawi się komunikat z możliwością wyboru działania (zwrócenie gotówki, zatwierdzenie wpłaty oraz dołożenie banknotów). Ważne jest, aby banknoty, które chcemy wpłacić, nie były zniszczone czy pogniecione, bo wtedy nie zostaną prawidłowo przeliczone i mogą spowodować blokadę urządzenia. Po dokonaniu żądanej opcji i zatwierdzeniu transakcji należy odebrać kartę i potwierdzenie.
PKO Bank Polski posiada też opłatomaty – samoobsługowe urządzenia umożliwiające dokonywanie opłat na rzecz miasta, w tym m.in. podatków czy opłat związanych z wydawaniem różnego rodzaju dokumentów. Dzięki nim, bez potrzeby stania w kolejce do okienka w urzędzie, zrobimy opłaty, np. zapłacimy podatek czy fakturę.
Maszyna wielozadaniowa
Współczesne bankomaty służą nie tylko do wypłaty gotówki. Z ich pomocą sprawdzimy saldo rachunku, zmienimy PIN czy doładujemy telefon komórkowy. Coraz więcej urządzeń jest dostosowanych także do potrzeb osób niewidomych i słabowidzących. Są wyposażone w gniazdo słuchawkowe z regulacją głośności oraz oprogramowanie do przekazywania komunikatów głosowych i napisy w alfabecie Braille’a.
Bankomaty PKO Banku Polskiego umożliwią wypłaty przekazów Western Union. Mając informację o otrzymaniu przekazu, wraz z jego numerem kontrolnym należy udać się do najbliższego bankomatu PKO. Po włożeniu karty i podaniu numeru PIN, z menu na ekranie należy wybrać opcję odbioru przekazu i po podaniu numeru kontrolnego odebrać przekaz, który tym samym zostanie wpłacony na nasz rachunek. Wpłata nastąpi w walucie rachunku, do którego wydana jest karta. Jeśli przekaz został nadany w innej walucie, przekaz zostanie przeliczony według kursu wymiany walut określonego przez Western Union w momencie nadania przekazu.
Po zakończeniu operacji odbioru przekazu na nasz rachunek i ponownym włożeniu karty do bankomatu, możemy dokonać wypłaty pieniędzy.
Poza tym przepustką do skorzystania z bankomatu przestaje być tylko karta. Już teraz gotówkę można wypłacać bez niej, za pomocą dostępnych przez telefon aplikacji w formie kodu czy czeku BLIK.


ZDANIEM EKSPERTA
Korzystajmy z bankomatów znajdujących się w bezpiecznym miejscu, których wygląd nie budzi naszych podejrzeń. Dzięki temu możemy ustrzec się przed skutkami przestępstwa polegającego na nielegalnym skanowaniu danych z paska magnetycznego naszej karty, tzw. skimmingu. Pamiętajmy o zachowaniu kilku podstawowych zasad, a nasze pieniądze będą bezpieczne – mówi nam Ewa Michalik, kierownik Zespołu Bankowości Osobistej III Oddziału PKO Banku Polskiego w Gdańsku.

Zasady korzystania z bankomatów:
1. Nie wypłacaj pieniędzy na zapas – trzymanie gotówki w portfelu czy w domu nie jest ani bezpieczne, ani praktyczne.
2. Nie reguluj płatności gotówkowo – płacenie przelewem za czynsz, telefon, zajęcia dziecka czy inne usługi jest nie tylko bardziej wygodne, ale i bezpieczne
3. Tam, gdzie to możliwe, płać kartą
4. Zaprzyjaźnij się z usługą cashback, czyli możliwością wypłaty gotówki w sklepach i punktach usługowych.
5. Bezwarunkowo bezpłatne wypłaty z kontem. Jeśli z różnych powodów często korzystasz z wypłat gotówkowych w Polsce i za granicą, warto rozważyć założenie konta, w którym takie wypłaty (także poprzez cashback) są darmowe.


Jak postępować w przypadku gdy:
1. Bankomat zatrzymał kartę – w takiej sytuacji najlepiej skontaktować się z infolinią lub oddziałem Banku
2. Bankomat nie wypłacił pieniędzy – trzeba pamiętać o pobraniu potwierdzenia i sprawdzić, czy z naszego konta zostały ściągnięte środki, jeżeli tak, zgłosić reklamację telefonicznie lub on-line.
3. Wpłatomat nie przyjął pieniędzy – należy odebrać pieniądze z podajnika urządzenia i koniecznie sprawdzić, czy zwrócona kwota jest prawidłowa.

Więcej na stronie www.bankomania.pkobp.pl
Artykuł przygotowany przez redakcję we współpracy z PKO Bankiem Polskim.