Nowoczesna bankowość \ PKO Bank Polski dla najmłodszych - Mali przedsiębiorcy ze swoimi kontami

Dzisiaj dzieci mogą mieć konta, które pozwalają im kontrolować własne wydatki. PKO Konto Dziecka uczy dzieci oszczędzać, a rodzicom umożliwia kontrolowanie wydatków swoich pociech

PKO Junior to jedna z pierwszych na świecie nowoczesnych ofert bankowych dla najmłodszych, połączona z edukacją finansową. Dzięki PKO Konto Dziecka, dzieci poniżej 13. roku życia mogą korzystać z serwisu internetowego: junior.pkobp.pl. Serwis ten umożliwia m.in. inicjowanie przelewów czy doładowanie telefonu komórkowego (aby zrealizować dyspozycje, niezbędna jest akceptacja rodzica wykonana poprzez serwis iPKO). Ponadto pociechy mają możliwość zakładania wirtualnych skarbonek i oszczędzania pieniędzy na wybrane cele, a nawet realizowania wyzwań stawianych im przez rodziców. Zdaniem ekspertów powierzenie dziecku takiej odpowiedzialności dodatnio wpływa na jego rozwój. – Korzystanie przez malucha z bankowości internetowej może funkcjonować jako narzędzie rozwijające umiejętność gospodarowania pieniędzmi. Jest to element kształtujący odpowiedzialność młodego człowieka. Ważne przy tym jest, aby wytłumaczyć dziecku, jak działa taka bankowość i jak z niej korzystać w bezpieczny i rozsądny sposób – mówi psycholog Karolina Oleksa. Słowem, pomoc rodzica zawsze się przyda.

Pod czujnym okiem rodzica
Dzięki klasycznym, plastikowym kartom przedpłaconym młodzi ludzie mogą także dokonywać transakcji bezgotówkowych w internecie, płacić za towary w sklepach tradycyjnych i innych punktach honorujących płatności kartami VISA lub MasterCard oraz wypłacać gotówkę za darmo w ponad
3 tys. bankomatów PKO Banku Polskiego. Bankomaty te rozpoznają karty PKO Junior automatycznie, a komunikaty wyświetlane na ekranie dostosowane zostaną do dzieci zarówno pod względem wyglądu, jak i języka.
Karty zostały zaprojektowane tak, aby używanie ich przez dzieci było jak najbezpieczniejsze. Ich posiadaczem jest rodzic, który może korzystać z niej samodzielnie lub przekazać w użytkowanie swojemu dziecku. Dzięki Aplikacji Rodzica możliwy jest stały dostęp do rachunku karty, a co za tym idzie, kontrolowanie stanu środków na kartach, decydowanie o ich zasilaniu (które następuje online) oraz zarządzanie limitami dziennych i miesięcznych wydatków. Pozytywnym aspektem korzystania przez dzieci z juniorowskich kart przedpłaconych oraz kont jest ich… poszerzona wiedza o życiu. – Dzieci okazały się bardzo pragmatyczne. To są ich pieniądze, więc zaczęły się dopytywać, ile kosztuje to konto. Gdy powiedziałem, że jest za darmo, musiałem mocno się natrudzić, aby wyjaśnić, dlaczego bank oferuje taki rachunek, skoro tata zawsze mówił, że „w życiu nie ma nic za darmo”. To są fajne rozmowy – mówi pan Roman, tata czwórki dzieci.

Rodzaje kart dla dzieci
PKO Bank Polski oferuje swoim najmłodszym klientom trzy rodzaje kart przedpłaconych. Pierwsza z nich to wspomniana już Karta PKO Junior umożliwiająca dzieciom bezpieczne płatności bezgotówkowe i wypłaty z bankomatów. Dopełnieniem jej zalet jest atrakcyjny projekt graficzny. Młodzi klienci mają do wyboru cztery wizerunki popularnych postaci z bajek Cartoon Network.
Drugi rodzaj to Śmigacz PKO Junior – przedpłacona karta MasterCard do płatności zbliżeniowych i transakcji w  nternecie. Po wyłamaniu karty SIM i umieszczeniu jej w breloku w kształcie filcowej żyrafki lub silikonowego prostokąta można nim płacić zbliżeniowo w punktach akceptujących płatności kartami MasterCard.
Trzecim rodzajem kart przedpłaconych, zaprojektowanych z myślą o najmłodszych, jest naklejka zbliżeniowa. Można ją umieścić na dowolnym przedmiocie, np. na telefonie komórkowym, i w ten sposób płacić „komórką” w sklepach stacjonarnych. Dołączana do niej dodatkowa karta umożliwi transakcje w internecie.
– Dzięki PKO Junior moje dzieci dostały fajne narzędzie do nauki ekonomii, ale jak to dzieci, w różny sposób z niego korzystają. Niewątpliwie jednak w głowach zostaje dużo przydatnych informacji i na pewno nie będą bały się, tak jak kiedyś ich tata, bankowości internetowej – dodaje pan Roman.

ZDANIEM EKSPERTA
Kiedy dziecko rośnie, należy mu pozostawić więcej swobody, np. nie pytać codziennie, co sobie kupiło lub ile pozostało mu kieszonkowego. Dla młodego człowieka ważne jest zaufanie rodzica i poczucie swobody. Większy nadzór warto jednak sprawować nad takimi produktami jak konto bankowe. Rodzic powinien wcześniej ustalić zasady korzystania z niego, ustanowić limity dzienne oraz upewnić się, czy dziecko pilnuje karty do bankomatu i kodu PIN. Pomoże to młodemu człowiekowi wyrobić w sobie nawyki rozważnego zarządzania pieniędzmi – mówi psycholog Karolina Oleksa.

Więcej na stronie www.bankomania.pkobp.pl
Artykuł przygotowany przez redakcję we współpracy z PKO Bankiem Polskim.
bankomania.pkobp.pl