Nowoczesna bankowość \ PKO Bank Polski stawia na bankowość internetową - Postawmy na internet

Bankowanie za pomocą internetu pozwala zaoszczędzić nie tylko czas, ale i pieniądze – koszt usług bankowych zlecanych w serwisie transakcyjnym jest niższy niż w przypadku wizyty w oddziale, a w bardzo wielu sytuacjach zlecenia te są w ogóle bezpłatne. Podpowiadamy, jak najtaniej i najwygodniej korzystać z bankowych rozwiązań.

Zapewne każdy z nas, chcąc wykonać pilnie przelew w bankowym okienku, denerwował się koniecznością oczekiwania. Korzystanie z internetu oszczędza tego stresu. Robienie przelewów za jego pośrednictwem jest szybsze i przyjemniejsze. Jest też tańsze – zlecając je przez internet z reguły nic nie płacimy. A możliwości realizacji transakcji jest bardzo wiele.
Korzystanie z internetu podczas przeprowadzania transakcji bankowych daje też szybką możliwość sprawdzenia salda, historii, stanu lokat i kredytów i zarządzania nimi z komputera lub – coraz częściej – telefonu. Możemy również zamówić powiadomienia SMS lub e-mailowe oraz wyciągi w wersji elektronicznej. Nie musimy gromadzić papierów, a jednocześnie mamy zawsze aktualne informacje.
Bezpieczne zakupy
w internecie
Możemy też płacić w internecie kartą, wtedy dodatkowym zabezpieczeniem jest usługa 3D Secure – to dodatkowe zabezpieczenie autoryzacji transakcji w systemie Banku. W PKO Banku Polskim usługę można aktywować bezpłatnie po zalogowaniu do serwisu bankowości elektronicznej. Dzięki niej każdorazowe dokonanie operacji z usługą 3D Secure wymaga akceptacji kodem z bieżącego narzędzia autoryzacyjnego – nie ma wtedy ryzyka, że ktoś, kto bezprawnie wejdzie w posiadanie danych karty, będzie mógł nią zapłacić. Bez kodu z narzędzia autoryzacji – karty zdrapki czy kodu SMS.
Dobrą opcją dla klientów PKO Banku Polskiego jest płatność za pomocą kodu BLIK, generowanego przez pobieraną z internetu aplikację na telefon IKO – wtedy wystarczy wpisać na stronie internetowej ciąg wyświetlonych przez telefon cyfr i gotowe, przelew zrobiony.
Korzystając z konta internetowego, musimy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Na konto należy logować się zawsze ze swojego komputera i głównej strony internetowej banku i nie korzystać z niezabezpieczonych sieci wi-fi, zawsze trzeba sprawdzać, czy adres strony zaczyna się od „https” i czy jest przy nim symbol „kłódki”. Przede wszystkim nie należy też udostępniać nikomu swoich danych do serwisu bankowego.
Bonusy czekają
Warto również wiedzieć, że banki chętnie premiują klientów korzystających z nowoczesnych rozwiązań. PKO Bank Polski od wielu lat zachęca do korzystania z serwisu transakcyjnego, aplikacji mobilnej itd.  Na przykład lokata zakładana w aplikacji mobilnej ma bardzo atrakcyjne oprocentowanie. Często organizowane są też promocje premiujące płacenie kartą lub aplikacją mobilną.
Na bonusy mogą liczyć również osoby, które doładowują przez internet telefon komórkowy – w zależności od promocji mogą otrzymać dodatkowe minuty na rozmowy, SMS-y, pakiet internetu lub nawet zwiększenie wartości doładowania. Warto śledzić na bieżąco stronę banku i korzystać z tego rodzaju akcji.
Opracował Igor Szczęsnowicz

Jak prosto płacić przelewem:
1. Przelewy jednorazowe – idealne do rozliczeń z firmami i osobami, z którymi Państwo rzadko przeprowadzają transakcje. Jeśli w przyszłości taki przelew trzeba będzie często powtarzać, warto zapisać takie dane w serwisie transakcyjnym.
2. Zlecenia stałe – są ustawiane raz i realizują się w określonych cyklach czasowych i w określonej z góry kwocie. Dobre do opłacania czynszu czy stałego abonamentu za jakąś usługę.
3. Zlecenie zmienne – pozwala opłacać regularne rachunki o różnych kwotach.
4. Przelewy zagraniczne – zlecane przez internet są najtańsze. Zlecając taki przelew warto jednak skonsultować się np. z infolinią banku lub sprawdzić na stronie opłaty za poszczególne rodzaje przelewów zagranicznych, aby wybrać najlepszą dla siebie opcję.
5. Zakupy przez internet – sposób na oszczędności, możliwość porównania cen i wyszukania prawdziwych okazji, uniknięcie kolejek, a jednocześnie rozwiązanie bezpieczne – mamy 14 dni na zwrot towaru, jeśli nam się nie spodoba lub okaże się wadliwy.

Więcej o bezpiecznym bankowaniu na stronie www.bankomania.pkobp.pl
Artykuł przygotowany przez redakcję we współpracy z PKO Bankiem Polskim.
sxc.hu