Przekaż 1,5% na media Strefy Wolnego Słowa. Dziękujemy! Przekaż TERAZ » x

OBEJRZYJ SIĘ ZA POLSKĄ \ Piła - Miasto nad Gwdą

Piła powstała prawdopodobnie w XIV w. jako osada przy tartaku eksploatującym puszczę, stąd jej nazwa. To miasto, pięknie położone nad meandrującą rzeką Gwdą, kryje w sobie wiele atrakcji. Dom Stasziców, modernistyczne rarytasy czy podwodny dinopark to tylko niektóre z nich.

U   swego zarania Piła znajdowała się w posiadaniu templariuszy, w 1368 r. została włączona przez Kazimierza Wielkiego do Polski. Znajdowała się w granicach Polski do 1772 r., gdy w wyniku pierwszego rozbioru Polski trafiła do Prus, do których należała do 1945 r. W 1755 r. urodził się tutaj Stanisław Staszic – wybitny Polak, m.in. twórca polskiego przemysłu. Co ciekawe, w czasach niemieckich (od 1913 r.) Piła była jednym z ośrodków przemysłu lotniczego. W czasach II wojny światowej miasto zostało włączone w ciąg umocnień Wału Pomorskiego, część jego schronów przetrwała do dzisiejszych czasów i można je oglądać na wschodnich obrzeżach miasta. Armia Czerwona zdobyła miasto 14 lutego 1945 r. Niemieckich mieszkańców wypędzono, a Piła wróciła do Polski.
Dzisiaj jedną z największych osobliwości Piły jest dom wspomnianego Stanisław Staszica, potocznie zwany Staszicówką. To zabytkowy budynek w Pile przy ul. Browarnej 18, w którym prawdopodobnie w listopadzie 1755 r. urodził się Stanisław Staszic. Była to część okazałego folwarku, jedyna, która przetrwała do naszych czasów. Dziś mieści się tam Muzeum Stanisława Staszica.
Inną ciekawostką architektoniczną, której nie mogą przeoczyć fani światowego modernizmu, jest kościół św. Antoniego o awangardowej formie architektonicznej, wybudowany w latach 1929–1930. Jego wnętrze utrzymane jest w stylu katakumbowym. W ołtarzu głównym znajduje się jeden z największych w Europie krucyfiksów, wykonany z jednego kawałka drewna, o wysokości 7 m, pokryty płatkami brązu.
Tym, którzy mają dość kontemplowania architektury i pamiątek historycznych, polecamy podpilskie (4 km od miasta) jezioro Płotki. Tu znajduje się jedyny w Europie podwodny park dinozaurów. Jest on dużą atrakcją dla nurków, którzy mogą podziwiać pod wodą 6 zanurzonych dinozaurów. Dinozaury zostały rozstawione co 30 metrów, na głębokości od 10 do 15 m. Na dnie jeziora pojawił się triceratops i eoraptor, czyli jaszczur, którego głowa i łapy poruszają się pod wodą.
Nie brakuje też ciekawostek dla tych, którzy nie odważą się zejść pod wodę. Jeden z dinozaurów wynurza się do połowy raz dziennie. Dinozaury to niejedyna zresztą atrakcja jeziora Płotki. Znajduje się tu kąpielisko, plaża, zaplecze gastronomiczne. Słowem wszystko, co pozwala na beztroskie spędzanie czasu. Latem oczywiście. Ale i zimą Piła i jej białe okolice są idealne do romantycznych spacerów.


Artykuł przygotowany przez redakcję we współpracy z Instytutem Biznesu oraz Fundacją Polskiego Godła Promocyjnego