Ukraina walczy z wrogiem zewnętrznym i wewnętrznym

Reporterzy „Gazety Polskiej” i telewizji Republika są już na wschodzie Ukrainy, w strefie działań Operacji Antyterrorystycznej (ATO), jak eufemistycznie nazywana jest na Ukrainie walka z rosyjską agresją i wspieranymi przez nią separatystami. Jest to jednak niestety także walka z patologiami w szeregach części ukraińskich oddziałów

„Pażałsta, pażałsta” – to z pozoru niewinne słowo rzuciło mi się w uszy od razu, kiedy tylko dojechaliśmy do Kijowa. „Proszę” – bo to właśnie oznacza – jest niczym innym jak wyrażeniem uprzejmości. W języku rosyjskim. Dlaczego o tym piszę? Od momentu wybuchu rewolucji na Majdanie byłem w ciągu 13 miesięcy bodaj szesnaście razy w różnych częściach Ukrainy. Zawsze jednak trafiałem do Kijowa. I nigdy tego rosyjskiego słowa nie słyszałem. A na pewno nie tak często. Zawsze było to „bud’laska”, po ukraińsku. Dziś, w połowie czerwca 2015 r., te same kelnerki, które w czasie Majdanu gruchały z polskimi dziennikarzami w języku poezji Szewczenki, jakoś płynnie przeszły na język rosyjski. Ukraiński słyszy się rzadziej. Dużo rzadziej.
Następnego Majdanu nie będzie
To niby nic dziwnego. Kijów podobno zawsze był miastem rosyjskojęzycznym. Jednak mnie to razi dość mocno. Podobnie jak ruch samochodowy na głównej alei Kijowa – Chreszczatyku.  To miejsce Majdanu – triumfu ukraińskiej siły i woli, miejsce barykad i namiotów. Ale wszystko wskazuje, że Majdan się nie powtórzy.
– Majdan, jeśli jakkolwiek powróci, nie będzie już tym samym – mówi Wołodymyr Prawosudow „Szturm”, żołnierz batalionu Aidar, jeden z wyróżnionych przez „Gazetą Polską” tytułem Człowiek Roku 2014. 
W ubiegły wtorek staliśmy przed lwowskim urzędem skarbowym. Zjechało się tam kilkadziesiąt osób, zebrano trochę opon i zażądano powołania nowego szefa US i służby celnej. Takiego, który będzie walczył z korupcją i kontrabandą, nie będzie tolerował „starych metod i układów” etc. 
– A jeśli nie powołają nowego szefa, który spełni...
[pozostało do przeczytania 85% tekstu]
Dostęp do artykułów: