Wieści Z UE \ W skrócie

Spadki niemieckiego eksportu do Rosji i na Ukrainę
Sankcje gospodarcze Zachodu wobec Rosji i napięta sytuacja polityczna w styczniu br. sprawiły, że niemiecki eksport do Rosji załamał się. Z danych niemieckiego urzędu statystycznego wynika, że eksport towarów do Rosji spadł w styczniu br. w porównaniu z tym samym miesiącem ub.r. 2,22 mld euro do 1,44 mld euro (ok. 35 proc.). Zachodnie sankcje zredukowały też eksport niemieckich towarów na Ukrainę –  z 321 mln euro w styczniu 2014 r. do 194 mln euro w styczniu br. (ok. 40 proc.).
Londyn zaostrza politykę wobec islamistów
Brytyjska minister spraw wewnętrznych Theresa May przedstawiła pierwsze decyzje rządu o zaostrzeniu polityki wobec islamskiego ekstremizmu w Wielkiej Brytanii. Poinformowała o powołaniu specjalnego departamentu w MSW, którego zadaniem będzie m.in. utworzenie „czarnej listy” działających w kraju islamskich organizacji, które są podejrzewane o ekstremistyczne praktyki. Te organizacje mają zostać pozbawione możliwości podejmowania jakichkolwiek działań we współpracy z władzami centralnymi czy lokalnymi lub zostać zdelegalizowane. Administracyjne ograniczenia lub zakazy mają też dotknąć muzułmańskich duchownych nawołujących do działalności niezgodnej z brytyjskim prawem. 
Na początku marca Izba Gmin przyjęła nowe regulacje ograniczające możliwości wjazdu i wyjazdu z kraju osób podejrzanych o działalność terrorystyczną lub o sprzyjanie terroryzmowi.
Ukraińcy jeszcze z wizami
Ambasador Unii Europejskiej w Kijowie Jan Tombiński oświadczył, że Unia nie przyzna Ukrainie reżimu bezwizowego podczas planowanego 21–22 maja szczytu Partnerstwa Wschodniego w Rydze. – Taka decyzja nie zapadnie, ponieważ nie ma czasu, aby ją podjąć – powiedział dyplomata dziennikarzom. Jednocześnie zapewnił, że przyszła likwidacja obowiązku posiadania wiz przez Ukraińców, którzy podróżują do krajów UE, wciąż jest w planach.
Mniejszy...
[pozostało do przeczytania 42% tekstu]
Dostęp do artykułów: