W skrócie \ Wieści z UE

Umowa o wolnym handlu odroczona
Pod naciskiem władz Rosji i za zgodą Niemiec władze Unii Europejskiej i Ukrainy przesunęły wejście w życie umowy o wzajemnym wolnym handlu o co najmniej rok. Według pierwotnych planów, ta umowa miała wejść w życie 1 listopada br. Decyzja o odroczeniu terminu do końca roku 2015 została podjęta po serii spotkań między unijnym komisarzem ds. handlu, szefem dyplomacji ukraińskiej i ministrem gospodarki Rosji.

Zakaz wyjazdów dla dżihadystów
Francuskie Zgromadzenie Narodowe przyjęło projekt prawa umożliwiający wydawanie administracyjnych zakazów wyjazdu z Francji osobom, które chcą dołączyć do oddziałów Islamskiego Państwa. W tym celu ma wystarczyć uzasadnione podejrzenie, że „celem wyjazdu za granicę jest udział w działalności terrorystycznej lub zbrodniach wojennych”.
Zakaz wyjazdu – przez zatrzymanie podejrzanemu paszportu i dowodu osobistego – może być wydawany na 6 miesięcy i przedłużany do dwóch lat. Projekt zakłada możliwość odwołania w sądzie. Pogwałcenie zakazu przez firmy transportowe ma być karane trzema latami więzienia i 45 tys. euro grzywny. Według ministra spraw wewnętrznych Bernarda Cazeneuve’a, na wojnę do Syrii i Iraku wyjechało już około 930 obywateli Francji.

Apel o krytykę Islamskiego Państwa
Przywódcy organizacji muzułmańskich z Francji wezwali imamów z tego kraju, aby podczas modłów w meczetach skrytykowali Islamskie Państwo i wyrazili słowa poparcia dla chrześcijan na Bliskim Wschodzie. Zaapelowali też do imamów, aby powiedzieli muzułmańskiej młodzieży, że tzw. Islamskie Państwo nie jest islamskie i nie jest państwem.
Ten „apel paryski” wzywa do obrony bliskowschodnich chrześcijan – „braci w Bogu”, w większości Arabów –  oraz do powstrzymywania muzułmańskiej młodzieży przed uleganiem ideologii dżihadystów. Muzułmanie z Francji są najliczniejszą grupą wśród ochotników dżihadu, którzy wyjechali na wojnę do Syrii i...
[pozostało do przeczytania 42% tekstu]
Dostęp do artykułów: