W skrócie \ Wieści z UE

Mniej niż za gaz z Rosji
Premier Ukrainy A. Jaceniuk poinformował 3 września, iż za gaz z obszaru UE (ze Słowacji) Ukraina zapłaci mniej niż za gaz z Rosji, chociaż nie tak tanio, jak to chciała wynegocjować z Gazpromem. Słowacja ma dostarczyć Ukrainie gaz po 360 dolarów za 1000 m³. To o 25 dol. taniej, niż żądał Gazprom, choć o 90 dol. drożej, niż Ukraina była gotowa płacić Rosjanom. Premier Jaceniuk podał, że planowane dostawy ze Słowacji zastąpią 40 proc. gazu importowanego dotychczas z Rosji.
Pierwsze obietnice Tuska w UE?
Brytyjski dziennik „The Sunday Telegraph” poinformował o układzie zawartym między premierem Donaldem Tuskiem a premierem Davidem Cameronem przed nominacją Tuska na stanowisko przewodniczącego Rady Unii Europejskiej. W zamian za poparcie brytyjskiego rządu dla jego kandydatury szef PO miał zgodzić się na wprowadzenie w Wielkiej Brytanii dalszych ograniczeń dostępu imigrantów z krajów UE, w tym Polaków, do powszechnych świadczeń socjalnych.  
Chcą bliższej współpracy z NATO
Według informacji agencji Associated Press, władze Finlandii i Szwecji zapowiadają zacieśnienie współpracy z NATO poprzez zawarcie nowego porozumienia, które pozwoli na udzielanie wsparcia ekonomicznego i militarnego tym krajom przez siły Sojuszu Północnoatlantyckiego „w sytuacjach kryzysowych”. Projekt nowego paktu przewiduje też wspólne ćwiczenia wojskowe. Fiński minister spraw zagranicznych Erkki Tuomioja podkreślił jednak, że ten pakt nie oznacza, iż Finlandia zamierza przystąpić do NATO. Sondaże wskazują, iż większość Finów i Szwedów jest przeciwna członkostwu ich państw w tej organizacji.
Amunicja dla irackich Kurdów
Rząd Czech uchwalił dostarczenie amunicji irackim Kurdom, aby wesprzeć ich walkę z sunnickimi ekstremistami z Islamskiego Państwa – poinformowała czeska agencja ČTK.
Według udostępnionych informacji, dostawa ma objąć 10 mln nabojów do karabinków Kałasznikowa, 8 mln nabojów do karabinów maszynowych, 5 tys....
[pozostało do przeczytania 44% tekstu]
Dostęp do artykułów: