Bohaterowie z „Niebiańskiej sotni”

Lista poległych za wolną Ukrainę obrońców Majdanu wciąż jest niepełna. Cały czas nieznany jest los osób, o których słuch zaginął w tragicznych dniach pogromu protestu. „Gazeta Polska” przybliża sylwetki bohaterskich powstańców. Wszyscy chcieli innej Ukrainy niż ta, którą na spółkę z Władimirem Putinem „zafundował” im Wiktor Janukowycz

Ludmyła Szeremet

1941 – 22 lutego 2014

Mieszkała w Chmielnickim. Lekarz anestezjolog, działaczka społeczna. Zmarła w szpitalu w Chmielnickim w wyniku poważnych obrażeń, jakich doznała 19 lutego podczas akcji protestacyjnej w pobliżu Chmielnickiej Regionalnej Administracji Służby Bezpieczeństwa Ukrainy. Pozostawiła męża, córkę i wnuka.

Oleksij Bratuszka

10 kwietnia 1975 – 20 lutego 2014

Mieszkaniec Sumy. Studiował w sumskim Uniwersytecie. Uczestnik pomarańczowej rewolucji. Często odwiedzał Majdan od grudnia 2013 r. Ostatni raz przybył tam 19 lutego. Zmarł na ul. Instytuckiej od rany postrzałowej zadanej przez snajpera. Nabój przebił jego metalową tarczę, a nawet kuloodporną kamizelkę. Pozostawił rodziców, żonę, córki i ośmiodniowego syna. Pochowany w Sumie.

Serhij Bajdowskij

21 sierpnia 1990 – 20 lutego 2014

Urodził się Nowowołyńsku na Wołyniu. Studiował w Instytucie „Ukraina” w Łucku. Pracował w głównym ropociągu „Przyjaźń” w Drohobyczu. 20 lutego zmarł od strzału w klatkę piersiową na ulicy Instytuckiej. Pochowany w swoim rodzinnym mieście.

Maksym Goroszyszyn

14 kwietnia 1989 – 20 lutego 2014

Urodził się w wiosce Hruszkiwka w regionie Czerkas. Na Majdanie był przez cały czas protestów. 19 stycznia podczas zamieszek na ul. Hruszewskiego został zatruty gazem, co spowodowało ciężkie zapalenie płuc. 20 lutego zmarł w szpitalu. Pochowany w swojej rodzinnej miejscowości. Pozostawił siedmioro rodzeństwa.
[pozostało do przeczytania -5% tekstu]
Dostęp do artykułów: