Wieści z UE \ W skrócie

Pomoc dla Ukrainy
Jak napisał w poniedziałek dziennik „The Wall Street Journal”, USA i UE przygotowują wspólnie pomoc finansową dla Ukrainy. Celem planu pomocy byłoby przekonanie prezydenta Wiktora Janukowycza do podjęcia reformatorskich kroków, w tym mianowania rządu technokratów. Przedstawiciel USA powiedział dziennikowi, że ta pomoc mogłaby być zebrana w ciągu dwóch tygodni od momentu, gdyby na Ukrainie ustalono skład tymczasowego rządu upoważnionego do rozmów z MFW.

Gorąco w Monachium
W ubiegły weekend w Monachium odbyła się 50. Konferencja Bezpieczeństwa. – Niepokoję się, gdy słyszę, że Rosja rozmieszcza nie defensywne, lecz ofensywne systemy broni, takie jak samoloty bojowe na Białorusi, rakiety Iskander w Kaliningradzie oraz wysyła oddziały na Antarktydę –  powiedział sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen. Szef dyplomacji Rosji Sergiej Ławrow zarzucił UE hipokryzję w podejściu do sytuacji na Ukrainie, w kuluarach mówiono, że między Zachodem a Wschodem zrobiło się lodowato, a Rosji puszczają nerwy.

W stronę ochrony klientów
28 stycznia ministrowie finansów krajów UE przyjęli przepisy gwarantujące klientom lepszą ochronę przy zaciąganiu kredytów hipotecznych. Przewidują one ujednolicony tzw. europejski formularz z informacjami o warunkach kredytu i możliwość wycofania się z pożyczki w ciągu siedmiu dni. Nowe przepisy wyznaczają zasady reklamowania i sprzedaży kredytów hipotecznych, zobowiązują kredytodawców do udzielania odpowiednich informacji przed zawarciem umowy kredytowej, gwarantują klientom prawo do wcześniejszej spłaty kredytu i nie pozwalają na nakładanie kar z tego tytułu. Państwa UE mają dwa lata na wdrożenie tych przepisów do prawa krajowego.

Reforma największych banków
29 stycznia Komisja Europejska zaproponowała reformę zasad działania największych banków w UE. Obejmuje ona m.in. zakaz handlu na własny rachunek...
[pozostało do przeczytania 47% tekstu]
Dostęp do artykułów: