Wieści z Unii Europejskiej

Plany dofinansowania nowych elektrowni

Projekt nowelizacji wytycznych UE, przygotowywany przez komisarza ds. konkurencji Joaquína Almunię, przewiduje większe niż dotychczas dofinansowywanie w krajach UE nowo budowanych elektrowni jądrowych – tak jak i odnawialnych źródeł energii. Nowe wytyczne mają dać inwestorom bezpieczeństwo prawne. Państwo, które planuje budowę nowej elektrowni jądrowej, będzie musiało m.in. udowodnić, że koszty jej budowy lub eksploatacji są tak wysokie, iż pokrycie ich tylko ze środków inwestora i krajowych nie jest możliwe.

Szkodliwe biopaliwa

Brukselskie władze UE od sześciu lat narzucają krajom członkowskim korzystanie z biopaliw. W roku 2007 politycy i rządy UE zobowiązały się do zwiększenia udziału biopaliw w transporcie drogowym do 10 proc. do roku 2020. Tymczasem w ostatnich miesiącach eksperci coraz częściej ostrzegają, że tego rodzaju paliwo jest szkodliwe nie tylko dla silników samochodowych, ale także dla rolnictwa.

Stagnacja Chorwacji

Miesiąc po przystąpieniu Chorwacji do Unii Europejskiej okazało się, że krajowi grozi gospodarcza stagnacja. Spadek wzrostu chorwackiej gospodarki postępuje od roku 2008, bezrobocie wciąż rośnie i sięga już 20 proc., a ożywcze impulsy gospodarcze w miesiącach przed wejściem kraju do UE i po wejściu nie nastąpiły.

Państwo zabiera depozyty

Aż 47,5 proc. wartości swoich depozytów mogą utracić klienci dwóch największych banków Cypru – to efekt negocjacji władz w Nikozji z kredytodawcami z UE i MFW. Ten zabór i upaństwowienie pieniędzy ma dotyczyć wszystkich posiadaczy depozytów o wartości powyżej 100 tys. euro. Tym samym upadł mit państwa członka strefy euro jako wiarygodnego wierzyciela i banków jako bezpiecznych instytucji.

Rybaku, nie łów!

W związku z przekroczeniem kwot połowowych w 2012 r. Polska musi odliczyć od...
[pozostało do przeczytania 7% tekstu]
Dostęp do artykułów: