Koper nadciąga

Obywatel nie miał prawa znać ich zamiłowań, nie był w stanie zorientować się w ich sytuacji rodzinnej czy zdrowotnej. Żony ujawniano od święta, przeważnie zresztą nie było się czym chwalić – Nina Andrycz czy Alicja Jaroszewicz należały do wyjątków. Towarzyszkę Zofię Gomułkową pokazywano, jak drepce do urny z tow. Wiesławem, bo na balu sylwestrowym można było zobaczyć męża raczej w towarzystwie przodownic pracy.

Jednak luka powoli zaczyna się wypełniać i niezmordowany Sławomir Koper, po sukcesach na polu przybliżania skandali antyku i życia elit II RP, dotarł do naszych czasów, publikując dzieło „Kobiety władzy PRL”. Większość jego informacji pochodzi z drugiej ręki, świadectw już opublikowanych, a walorem pracy jest zgromadzenie pokaźnego zasobu informacji o ludziach, faktach i czasach w ramach jednej publikacji. W dodatku autor podlega poważnym ograniczeniom, nie korzysta z zasobów IPN‑u, który być może pokazałby wiele spraw w innym świetle, a także musi się liczyć z tzw. dobrami osobistymi rodzin, dzieci, zwłaszcza że w opowieści mniej chodzi o politykę, a bardziej o erotykę.

Kontrowersyjny jest również dobór bohaterek. Co najmniej trzy – Zofia Nałkowska, Maria Dąbrowska i Anna Iwaszkiewicz – są postaciami świata kultury, częściowo w politykę zaplątanymi. Czwarta – skrzypaczka Wanda Wiłkomirska – stanowi pretekst do opowieści o Mieczysławie Rakowskim i trzecim ramieniu „trójkąta”, czyli Elżbiecie Kępińskiej. Czystą władzę reprezentuje Wanda Wasilewska (problem, czy żyła ze Stalinem, pozostaje nierozstrzygnięty) i legendarna towarzyszka „Luna” Julia Bristigier, okrutna szefowa V Departamentu MBP, o legendarnych zamiłowaniach seksualnych. Towarzyszka „Jasia” Małgorzata Fornalska, lansowana jako jedna z przywódczyń PPR‑u, żyła zbyt krótko, aby zajaśnieć własnym światłem, tu występuje w roli jednej z licznych „kobiet Bieruta” (i nie tylko jego). Żony i partnerki życiowe stanowią kolejną kategorię postaci – znajdziemy tu Janinę Górzyńską, „...
[pozostało do przeczytania 27% tekstu]
Dostęp do artykułów: