Silny sojusz na trudne czasy. Andrzej Duda w Białym Domu

fot. Jakub Szymczuk/KPRPfot. Jakub Szymczuk/KPRP
Pandemia koronawirusa, protesty i zamieszki w USA, oczekiwanie na wynik wyborów – pomimo tych trudności i przeszkód spotkanie Duda–Trump w Białym Domu doszło do skutku, pokazując, jak silny jest polsko-amerykański sojusz pod rządami tych dwóch prezydentów.
 
Ostatnie spotkanie Duda–Trump w Białym Domu było potwierdzeniem reguły, która zarysowała się w relacjach polsko-amerykańskich w ostatnich latach. Właściwie zawsze przez media przetaczała się fala zawodu: spodziewaliśmy się więcej, chcieliśmy więcej konkretów itd. Jednak za każdym razem umacnianie polsko-amerykańskiego sojuszu posuwało się krok po kroku do przodu. Niezależnie od tego, czy najważniejsze decyzje podejmowane były wtedy, kiedy chcieli tego malkontenci, to globalne spojrzenie nie pozostawia wątpliwości: relacje polsko-amerykańskie w czasie prezydentur Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa są lata świetlne oddalone od tych, które pamiętamy z czasów duetu Komorowski–Obama. Trzeba sporo złej woli, by widzieć w tej poprawie tylko przyjacielskie poklepywanie się po plecach. Zwiększenie obecności wojsk amerykańskich w Polsce, szansa na energetyczne uniezależnienie się od Rosji, dynamiczny rozwój Inicjatywy Trójmorza – to cywilizacyjne szanse dla niepodległej Polski. Tych szans nie byłoby bez prezydentury Andrzeja Dudy w Polsce i Donalda Trumpa w USA.
 
Spotkanie z gatunku niemożliwych
Próbując dokonać bilansu wizyty polskiego prezydenta w Waszyngtonie, nie można skupiać się tylko na twardych deklaracjach, które padły po spotkaniu Duda–Trump oraz na tym, które z medialnych prognoz i zapowiedzi spełniły się. Aby ujrzeć pełny obraz, trzeba też wziąć pod uwagę kontekst, w którym do wizyty doszło, i wszystkie przeszkody, które administracje obydwu państw musiały pokonać, by do niej doprowadzić. Jeśli spojrzymy na sprawę w ten sposób, to wniosek jest jeden: gdyby sojusz polsko-amerykański nie był tak silny, a osobiste relacje Andrzeja Dudy z Donaldem...
[pozostało do przeczytania 83% tekstu]
Dostęp do artykułów: