Przyszłość lotnictwa bojowego. Program Loyal Wingman

Koncern lotniczy Boeing przekazał Królewskim Siłom Powietrznym Australii (RAAF) prototyp bezzałogowej platformy uderzeniowej – Boeing Airpower Teaming System (ATS), która wykorzystując sztuczną inteligencję, będzie wspierała operacje realizowane przez samoloty bojowe. Pierwszy lot testowy maszyny, zbudowanej w ramach programu Loyal Wingman, ma odbyć się jeszcze w tym roku. Polska jest zainteresowana udziałem w opracowaniu i rozwoju samolotu bezzałogowego w technologii stealth, co potwierdza ogłoszony przez MON program operacyjny „Harpi Szpon”.

W ceremonii, która została zorganizowana w Sydney, wzięli udział przedstawiciele Boeinga oraz innych podmiotów zaangażowanych w budowę platformy, a także członkowie najwyższych australijskich władz, z premierem Scottem Morrisonem na czele. „Maszyna Loyal Wingman będzie kluczowa dla zbadania i pogłębiania krytycznie ważnych zdolności, których nasze siły powietrzne potrzebują do ochrony narodu i jego sojuszników” – wskazał podczas przemówienia australijski premier. „Ten projekt stanowi doskonały przykład innowacji, które powstają dzięki współpracy, oraz demonstruje, co może przynieść kooperacja z przemysłem obronnym – dodał z kolei Mel Hupfeld, dowódca Królewskich Australijskich Sił Powietrznych (RAAF).

Nowa jakość w lotnictwie
Boeing Airpower Teaming System (ATS) został zbudowany dla Australii w ramach programu Loyal Wingman. Zakłada on opracowanie i wdrożenie bezzałogowych uzbrojonych aparatów latających, które będą wspierać operacje prowadzone przez samoloty bojowe. Konstrukcja została zaprojektowana przy użyciu cyfrowych technologii modelowania struktury płatowca oraz systemów, możliwości i wymagań dotyczących pełnego cyklu życia. ATS jest wyprodukowany z największego w historii Boeinga pojedynczego elementu kompozytowego i zmontowany przy użyciu sprawdzonych i zaawansowanych procesów produkcyjnych. Wykorzystując inżynierię cyfrową i zaawansowane materiały,...
[pozostało do przeczytania 57% tekstu]
Dostęp do artykułów: