Raport wywiadów oskarża Chiny. Koronawirus i odpowiedzialność Pekinu

Tajny raport pięciu agencji wywiadowczych, który wyciekł do światowych mediów, nie pozostawia wątpliwości – chińskie władze ponoszą odpowiedzialność za rozprzestrzenienie się pandemii koronawirusa. Coraz więcej wskazuje też na to, że wirus mógł wydostać się z laboratorium w Wuhan.
 
Choć agencje wywiadowcze USA i innych państw zachodnich wykluczają, że koronawirus powstał w chińskim laboratorium jako broń biologiczna, to możliwy jest inny scenariusz. Dążenie, by propagandowo pokazać Chiny jako lidera w walce z niebezpiecznymi wirusami i w przygotowywaniu świata na kolejną pandemię, mogło doprowadzić do prowadzenia coraz bardziej ryzykownych badań przy nieodpowiednim poziomie zabezpieczeń. Niezależnie od tych wszystkich hipotez, pewne jest jedno. Chiny ponoszą bezpośrednią odpowiedzialność za pandemię koronawirusa, bo zaplanowana przez nie szeroka akcja niszczenia dowodów, ukrywania danych i dezinformacji pozbawiła resztę świata możliwości należytego przygotowania się do walki z wirusem.
 
„Sojusz pięciorga oczu” kontra Pekin
Tak zwany „sojusz pięciorga oczu” to porozumienie, formalnie zawarte w 1946 roku pomiędzy USA a Wielką Brytanią, dotyczące współpracy w ramach wywiadu sygnałowego. Do porozumienia dołączyły później Nowa Zelandia, Australia i Kanada. Jak wynika z medialnych doniesień, teraz współpracujące agencje za priorytet obrały badanie źródeł pandemii koronawirusa i skali odpowiedzialności chińskich władz. Do składającego się z 15 stron wywiadowczego dossier przygotowanego przez „sojusz pięciorga oczu” jako pierwsi dotarli dziennikarze australijskiego „The Daily Telegraph”.
Wywiadowcze dossier w dokładny sposób opisuje działania chińskich władz zmierzające do ukrycia rodzącej się epidemii. Zlecano niszczenie próbek zawierających koronawirusa, zamykano laboratoria, zakazywano publikacji artykułów naukowych, „mokry targ” w Wuhan został szybko zamknięty, a poszczególne stanowiska zostały...
[pozostało do przeczytania 72% tekstu]
Dostęp do artykułów: