Europa w skrócie

Najnowsze newsy i nie tylko z obszaru Unii Europejskiej

W Niemczech w stronę normalności

6 maja rządy Niemiec i ich 16 landów uzgodniły zniesienie dużej części dotychczasowych rygorów i ograniczeń antywirusowych, w tym stopniowe otwarcie przedszkoli i szkół, lokali gastronomicznych i hoteli oraz wszystkich sklepów – także wielkopowierzchniowych. O konkretnych terminach otwarcia mają zdecydować rządy landów. Kilka z nich od razu zapowiedziało wznowienie zajęć szkolnych i otwarcie wszystkich sklepów od 11 maja. Rządzący utrzymali zakaz organizowania jakichkolwiek imprez masowych do 31 sierpnia – z wyjątkiem meczów piłkarskiej Bundesligi, które mają być wznowione w drugiej połowie maja.
 
Czechy odmrażają komunikację i gastronomię
W Czechach od 11 maja zostały wznowione kursy części pociągów i autobusów w połączeniach z zagranicą oraz wjazdy dla pracowników sezonowych i osób spoza UE zatrudnionych w czeskiej służbie zdrowia. Zdecydowano o otwarciu korytarzy kolejowych do Niemiec i Austrii i o uruchomieniu dwóch nowych przejść granicznych do Niemiec. Czesi już mogą wyjeżdżać za granicę, ale powracający do kraju muszą przedstawiać wyniki testów wykluczających obecność koronawirusa. Działają ogródki przy restauracjach, a hotele, bary i restauracje mają wznowić pełną działalność po 25 maja. W uroczystościach religijnych, ślubach i pogrzebach może uczestniczyć do 100 osób.
 
Protesty katolików we Francji
Lewicowy rząd Francji zapowiedział, że odprawianie nabożeństw z udziałem wiernych w kościołach katolickich zostanie wznowione nie wcześniej niż 3 czerwca (zakaz zgromadzeń religijnych ma obowiązywać do 2 czerwca). Wywołało to sprzeciw niektórych biskupów, tysięcy wiernych i ponad 70 posłów. Ta zapowiedź rządu oznacza bowiem m.in. pozbawienie francuskich katolików możliwości pójścia do kościoła w Święto Wniebowstąpienia (21 maja – dzień wolny od pracy) i w Zielone Świątki...
[pozostało do przeczytania 48% tekstu]
Dostęp do artykułów: