Nowy sprzęt dla armii. Zbrojenia w czasach epidemii

Koronawirus mocno wpłynął na sferę wojskową. Część manewrów została odwołana lub okrojona ze strategicznych przedsięwzięć. Żołnierzy oddelegowano do ochrony granic i pomagania społeczności w walce z Covid-19. Wstrzymano też procesy rekrutacyjne. Życie toczy się jednak dalej. Armia kontynuuje proces uzbrajania w nowy sprzęt. W ostatnim czasie trafił on do sił morskich i lądowych.
 
W związku z pandemią koronawirusa i społeczną kwarantanną, która na szczęście powoli zaczyna już odpuszczać, gospodarki wielu krajów świata przeżywają trudny czas. Konieczne będzie cięcie wydatków i redukcja budżetów. Jeżeli chodzi o polską sferę obronną, nie należy spodziewać się jednak zrywania kontraktów. „Zasadniczo nie będzie korekty planów zakupów dla polskiej armii. Są one oparte na bardzo przemyślanym systemie. Ponadto zależy nam na tym, aby Wojsko Polskie było coraz liczniejsze, i tak się dzieje. Musi też być wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt” – zapowiedział kilka dni temu szef MON Mariusz Błaszczak. Wbrew informacjom podawanym w internecie, polski rząd nie sonduje możliwości zawieszenia lub całkowitego wycofania się z zakupu amerykańskich myśliwców F-35. Takie doniesienia należy traktować jako tzw. fake newsy. Co więcej, w ostatnich tygodniach, gdy walka z koronawirusem zdominowała media i sferę publiczną, w polskiej armii sfinalizowano kilka transakcji.
 
Gniewko w armii
Kilka dni temu w szeregi 3. Flotylli Okrętów weszła nowa jednostka. W Porcie Wojennym w Gdyni odbyła się ceremonia pierwszego podniesienia bandery jednostek pomocniczych Marynarki Wojennej RP na holowniku H-1 Gniewko. To drugi holownik typu B-860, który zbudowano na mocy umowy podpisanej w czerwcu 2017 roku. Jego budowę rozpoczęto od cięcia blach 16 marca 2018 roku. Stępkę położono 16 maja 2018 roku. Uroczystość chrztu holownika odbyła się w Gdańsku 5 marca ubiegłego roku. Holowniki są przeznaczone m.in. do zabezpieczenia bojowego oraz wsparcia...
[pozostało do przeczytania 59% tekstu]
Dostęp do artykułów: