Europa w skrócie

W sprawie pracowników transgranicznych
Komisja Europejska przedstawiła państwom UE wytyczne, które mają zapewnić, że pracownicy krytycznych sektorów gospodarki będą mogli swobodnie przekraczać granice. „Półtora miliona osób w UE mieszka w jednym kraju, a pracuje w innym – oni muszą przekroczyć granicę, aby dojść do pracy” – stwierdziła przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen. Komisarze chcą, żeby wśród nich, oprócz pracowników sektora spożywczego czy opieki medycznej, znaleźli się także pracownicy sezonowi w rolnictwie (chodzi przede wszystkim o rolnictwo francuskie, niemieckie i holenderskie – zagrożone wielkimi brakami pracowników). W wytycznych podkreślono, że państwa UE powinny w ten sam sposób traktować pracowników transgranicznych i krajowych.
 
Nie będzie obligacji UE na walkę z kryzysem?
Postulat premiera Włoch Giuseppe Contego – wyemitowania przez państwa waluty euro „wspólnych obligacji” w celu finansowania walki z gospodarczymi następstwami epidemii i kryzysu, natrafił na sprzeciw części państw UE, w tym Niemiec, Austrii, Finlandii i Holandii oraz przedstawicieli Komisji Europejskiej. W reakcji na to włoski premier powiedział dziennikowi „Il Sole-24 Ore”: „Jeśli UE nie stanie na wysokości zadania w tym epokowym wyzwaniu, to całej europejskiej konstrukcji grozi to, że w oczach naszych obywateli straci sens swojego istnienia”. W połowie kwietnia ministrowie finansów państw strefy euro mają przedstawić pierwsze wspólne propozycje.
 
Upaństwowienie firm w Portugalii
W reakcji na rozpoczęte wielkie, choć tymczasowe zwolnienia pracowników w największych portugalskich liniach lotniczych TAP, lewicowy rząd Portugalii zapowiedział możliwość upaństwowienia tej firmy i innych spółek, których działalność „jest kluczowa dla funkcjonowania państwa”. W drugiej połowie marca liczba lotów obsługiwanych przez TAP zmalała około 93 proc. Minister gospodarki Pedro Siza Vieira...
[pozostało do przeczytania 51% tekstu]
Dostęp do artykułów: