Europa w skrócie

Najnowsze newsy i nie tylko z obszaru Unii Europejskiej

Ograniczenia w Czechach i na Słowacji
W związku z zagrożeniem epidemią rząd Słowacji zdecydował, że od 13 marca granice państwowe będą mogli przekraczać tylko cudzoziemcy zarejestrowani w tym kraju na pobyt stały lub czasowy. Zamknięto szkoły, ośrodki narciarskie i inne obiekty sportowe. Wstrzymano międzynarodową komunikację lotniczą, kolejową i autobusową. Te i inne restrykcje mają obowiązywać co najmniej 14 dni. Tego samego dnia podobne postanowienia, ale na okres 30 dni, podjął rząd Czech. Zakazał między innymi wszelkich imprez i spotkań, na których liczba uczestników przekraczałaby 30 osób. To ograniczenie nie dotyczy rozpraw sądowych i uroczystości pogrzebowych.
 
Włoskie działania i ulgi kredytowe
Rząd Włoch ogłosił, że przeznaczy około 10 miliardów euro na „przeciwdziałanie skutkom epidemii koronawirusa”. Resort finansów zapowiedział, że spłaty kredytów hipotecznych osób fizycznych i gospodarstw domowych będą zawieszone w całym kraju do czasu opanowania epidemii. Moratorium rządu w tej sprawie jest przygotowywane we współpracy z bankami. Stowarzyszenie Banków Włoskich podało, że banki zaoferują odroczenie spłaty zadłużenia tym małym firmom i gospodarstwom domowym, które przeżywają finansowe załamanie wywołane skutkami epidemii. Rząd planuje też wstrzymanie płatności zobowiązań podatkowych i odsetek dla małych przedsiębiorstw i konsumentów.
 
Bank Anglii dosypuje pieniędzy
Brytyjski bank centralny postanowił obniżyć stopy procentowe o 0,5 proc. do poziomu 0,25 proc. – najniższego w historii Wlk. Brytanii (taki sam poziom obowiązywał w latach 2016–2017). W uzasadnieniu Bank Anglii stwierdził, że obniżenie stóp „wesprze biznes i nastroje konsumentów w trudnych czasach”, ułatwi przepływy finansowe między przedsiębiorstwami i gospodarstwami domowymi oraz zredukuje koszty finansowania. Bank...
[pozostało do przeczytania 49% tekstu]
Dostęp do artykułów: