„Rok 2020” Donalda Tuska. Polsko-rosyjska utopia Platformy Obywatelskiej

Strategiczne partnerstwo Unii Europejskiej i Rosji, „wspólna produkcja” gospodarcza z Kremlem w oparciu o nowoczesne technologie, „zielone korytarze” na granicy polsko-rosyjskiej, regularne konsultacje Warszawy z Moskwą w sprawie „różnych aspektów bezpieczeństwa” – tak rok 2020 wyobrażał sobie w dokumencie podpisanym przez Radosława Sikorskiego i Siergieja Ławrowa rząd Donalda Tuska. Na szczęście ta utopia, czy raczej dystopia, pozostała tylko w sferze planów.

Dziś politycy PO lubują się w oskarżaniu Prawa i Sprawiedliwości o „putinizm”, „rosyjskie standardy”, „spójną politykę z tym, co chce osiągnąć, uzyskać Kreml”. „Władza, która odsuwa sędziów, którzy działają zgodnie z prawem, działają zgodnie z najlepszą wiedzą, stoją na straży konstytucji, daje wyraźny sygnał, że chce odsuwać nas na Wschód, a nie na Zachód” – przekonywała niedawno kandydatka Koalicji Obywatelskiej na prezydenta, Małgorzata Kidawa-Błońska.
Tymczasem w 2013 roku, gdy rząd Platformy Obywatelskiej i PSL był pewien dalszych wieloletnich rządów, politycy PO tak ochoczo spoglądali na Kreml, że wiązali z nim długoterminowo przyszłość Polski. Efektem tych planów był zapomniany już dziś dokument „Program 2020 w relacjach polsko-rosyjskich” – deklaracja podpisana przez szefów MSZ Radosława Sikorskiego i Siergieja Ławrowa.

Moskiewska arkadia
„Program 2020” sporządzono i podpisano w Warszawie 19 grudnia 2013 roku podczas posiedzenia Komitetu Strategii Współpracy Polsko-Rosyjskiej „z udziałem ekspertów właściwych resortów obu krajów”. – Jest to pierwszy tego typu dokument i myślę, że pozwoli nam on osiągnąć jeszcze lepsze wyniki w naszej wspólnej działalności, by nadać nową jakość naszym relacjom, między naszymi narodami, krajami, społeczeństwami, które uważamy za przyjazne – mówił po zatwierdzeniu deklaracji minister Ławrow na wspólnej z Sikorskim konferencji prasowej.
Jak w perspektywie roku 2020 zaplanowano stosunki Polska-Rosja...
[pozostało do przeczytania 74% tekstu]
Dostęp do artykułów: