Co kryje WhatsApp handlarza bronią? Współpracował z Metalexport-S i dawnym Bumarem

Rzeszowska prokuratura po trzech latach otrzymała od hiszpańskich śledczych tysiące dokumentów, nagrań i zdjęć dotyczących sprawy Pierra Dadaka, w latach 2009–2012 współpracującego z polskimi spółkami zbrojeniowymi – ustaliła „Gazeta Polska”.

To była jedna z najbardziej spektakularnych operacji hiszpańskich organów ścigania. 14 lipca 2016 roku o godz. 5.30 ponad 150 funkcjonariuszy elitarnej policyjnej jednostki GEO wkroczyło do okazałej willi na Ibizie. W ramach operacji o kryptonimie „Cardon” zatrzymano kilka osób, w tym Pierra Dadaka, francuskiego handlarza bronią z polskimi korzeniami. Zamrożono jego konta bankowe, zajęto nieruchomości, a także zabezpieczono luksusowe auta. Informacja bardzo szybko obiegła media w Europie, także w Polsce. Dadak współpracował bowiem wcześniej z państwowym koncernem zbrojeniowym Bumar (obecnie Polski Holding Obronny) i prywatną spółką z tej branży Metalexport-S. W artykułach wskazywano, że Francuz w 2012 roku był zaangażowany w próbę sprzedaży broni do ogarniętego wojną domową Sudanu Południowego, objętego embargiem Unii Europejskiej.
Jednak postawione mu zarzuty przez hiszpańskich śledczych dotyczyły czegoś zupełnie innego: kierowania zorganizowaną grupą przestępczą, prania brudnych pieniędzy i korupcji. Śledztwo cały czas jest w toku. Z ustaleń „GP” wynika, że po ponad trzech latach hiszpańscy śledczy przekazali do Polski tysiące dokumentów z tego postępowania. To efekt wniosku o pomoc prawną skierowanego do Hiszpanii przez Wydział Zamiejscowy Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji (WZDPZiK) w Rzeszowie, prowadzący śledztwo w sprawie działalności Dadaka. „GP” ujawnia, co otrzymali polscy śledczy.

Metalexport-S i Bumar
Rzeszowska prokuratura rozpoczęła śledztwo dotyczące francuskiego handlarza bronią 8 sierpnia 2016 roku. „GP” kilkakrotnie opisywała tę sprawę. Dochodzenie zostało wszczęte w związku z podejrzeniem nielegalnego handlu bronią...
[pozostało do przeczytania 60% tekstu]
Dostęp do artykułów: