Europa w skrócie

Najnowsze newsy i nie tylko z obszaru Unii Europejskiej

Polityczny precedens?
W pokomunistycznej Turyngii doszło do politycznej sensacji. Po raz pierwszy w historii niemieckiej polityki ostatnich siedmiu lat prawicowa Alternatywa dla Niemiec (AfD) przesądziła o utworzeniu regionalnego rządu. Ponad trzy miesiące po wyborach, 5 lutego, wybrano wreszcie nowego premiera tego landu. W parlamentarnym głosowaniu niespodziewanie przepadł dotychczasowy szef rządu Bodo Ramelow z pokomunistycznej partii Lewica. Na premiera wybrano polityka liberalnej FDP Thomasa Kemmericha. Poparli go posłowie centrowej CDU, ale też AfD, którą to partię próbowano „demokratycznie” izolować od rządów w całych Niemczech.

Efekty wolnego handlu
Komisja Europejska podała, że w ciągu 10 miesięcy od wejścia w życie umowy o (niemal wolnym) handlu, zawartej w lutym ub. roku między władzami UE i Japonii, cały eksport krajów UE do Japonii wzrósł o 6,6 proc. (rok do roku), a eksport wielu produktów o kilkanaście procent (na przykład eksport mięsa o 12 proc., artykułów skórzanych o 14 proc., wina o 17,3 proc., a masła aż o 47 proc.). Import z Japonii zwiększył się o 6,3 proc. Główną przyczyną tego wzrostu handlu jest wzajemne zniesienie większości ceł i przepisów celnych. Po pełnym wdrożeniu umowy Japonia zniesie cła na 97 proc. towarów importowanych z UE, a wzajemna wymiana handlowa może wzrosnąć o 36 mld euro rocznie.

Stagnacja gospodarki
Unijny urząd statystyczny podał, że w IV kwartale 2019 roku łączny PKB 18 krajów waluty euro był o zaledwie 0,1 proc. wyższy niż w poprzednim kwartale. To najsłabszy wynik od II kw. 2014 r. A roczny wzrost PKB tych krajów spadł do 1,0 proc. To najniższy roczny wzrost gospodarki strefy euro od początku 2015 r. Kwartalne spadki PKB nastąpiły we Francji (o 0,1 proc.) i we Włoszech (o 0,3 proc.). W całej Unii Europejskiej gospodarka w ostatnich trzech...
[pozostało do przeczytania 44% tekstu]
Dostęp do artykułów: