Najnowsze newsy i nie tylko z obszaru Unii Europejskiej

Przygotowania do brexitu
Izba Gmin głosami 330 deputowanych Partii Konserwatywnej poparła projekt ustawy dotyczącej porozumienia Wielkiej Brytanii z Unią Europejską w sprawie wyjścia z UE. Ustawa podaje warunki, na których dojdzie do brexitu, i określa, że najprawdopodobniej Wielka Brytania opuści Unię zgodnie z planem, czyli 31 stycznia br.
 
Niepodległość Szkocji
Rząd Wielkiej Brytanii odrzucił wniosek szefowej autonomicznego rządu Szkocji Nicoli Sturgeon o zgodę na przeprowadzenie w tym roku drugiego referendum w sprawie niepodległości kraju. W liście wysłanym do Sturgeon premier Boris Johnson przypomniał, że zarówno ona, jak i jej poprzednik Alex Salmond obiecywali, że referendum przeprowadzone w roku 2014 będzie „jedynym w tym pokoleniu”, a mieszkańcy Szkocji opowiedzieli się wówczas wyraźnie za pozostaniem ich kraju w składzie Zjednoczonego Królestwa (55 proc. głosujących). Sturgeon twierdzi, że wyjście Wielkiej Brytanii z UE, czemu większość Szkotów była przeciwna, uzasadnia przeprowadzenie nowego plebiscytu.
  
Nowe urzędnicze stanowiska
Unia Europejska tworzy kolejny urząd – jak zwykle z zamiarem ulepszania świata i Europy na koszt europejskich podatników. W styczniu br. w Brukseli utworzono stanowisko „głównego urzędnika ds. egzekwowania przepisów handlowych”. Komisja Europejska chce bowiem „wzmocnić ochronę interesów handlowych” UE, a pomóc ma w tym ww. nowe stanowisko i sto kilkadziesiąt urzędniczych etatów towarzyszących.
 
Ogromne koszty walki z klimatem
Prezydent Litwy Gitanas Nausėda poinformował obywateli o gigantycznych kosztach, które czekają Litwinów w związku z narzucaną przez władze UE obowiązkową „walką” z tzw. zmianami klimatycznymi. Prezydent powiedział, że aby Litwa wypełniła swoje zobowiązania wobec UE, do roku 2030 będzie musiała wydać na to około 14 miliardów euro, z których niemal 10 miliardów pójdzie z budżetu...
[pozostało do przeczytania 41% tekstu]
Dostęp do artykułów: