Autostrada A1 rośnie w oczach. Kierowcy ominą Częstochowę nowym odcinkiem A1

Budimex, największa polska firma budowlana, realizuje trzy ważne odcinki autostrady A1. Pierwszym z nich – obwodnicą Częstochowy – kierowcy pojadą jeszcze w tym roku.

Rekordowe tempo robót, setki zaangażowanych pracowników oraz wiele wyspecjalizowanych jednostek sprzętu. Tak powstają trzy strategiczne odcinki autostrady A1 na terenie województw łódzkiego oraz śląskiego. Efekty prac prowadzonych przez Budimex widać gołym okiem, a otwarcie pierwszego etapu, obejmującego obwodnicę Częstochowy, planowane jest jeszcze w grudniu.
Trasa A1 to inwestycja o znaczeniu nie tylko krajowym, ale również międzynarodowym. Konieczność jej budowy wynika z potrzeby wyprowadzenia ruchu tranzytowego z obszarów miejskich, a co za tym idzie – zmniejszenia m.in. zatorów, hałasu czy produkowanych spalin. To także szansa na znaczne skrócenie czasu przejazdu i podniesienie bezpieczeństwa.
Jeszcze przed końcem roku kierowcy ominą Częstochowę nowym odcinkiem A1. Pierwsze prace przy obwodnicy, po zerwaniu umowy z pierwotnym wykonawcą, Budimex rozpoczął w lipcu, a cała betonowa nawierzchnia była gotowa już po 120 dniach. W ramach prac realizowanych przez konsorcjum Strabag–Budimex–Budpol, wykonano nie tylko 22-km odcinek drogi, ale także dokończono przerwaną budowę 13 obiektów mostowych oraz 10 przepustów, wykonano konstrukcję ekranów akustycznych, kanalizację deszczową, przebudowę magistrali wodociągowej W400 oraz budowę linii elektroenergetycznych oraz oświetlenia. Na tym odcinku Budimex w realizację kontraktu zaangażował prawie 0,5 tys. pracowników oraz ok. 300 jednostek sprzętowych i transportowych. Prace były prowadzone 7 dni w tygodniu przez całą dobę. – Prace nad obwodnicą Częstochowy realizowane były w rekordowym tempie, co nie byłoby możliwe bez tak wielkiego zaangażowania inwestora – Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oraz naszych pracowników. Dzięki sprawnej współpracy założenia kontraktowe udało się wypełnić ponad miesiąc przed...
[pozostało do przeczytania 45% tekstu]
Dostęp do artykułów: